- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Bursa deschide sedinta de vineri pe minus si lichiditate in crestere

15 Feb, 11:17 • Redactia DailyBusiness
Indicii bursieri au deschis ultima sedinta a saptamanii cu deprecieri usoare, de pana la 1,5%, pe un rulaj de 6,44 mil. lei (1,77 mil. euro), iar actiunile Rompetrol Rafinare au pierdut 3,82%, dupa ce joi au fost anuntate rezultatele negative pe 2007.
Bursa deschide sedinta de vineri pe minus si lichiditate in crestere

Indicele celor mai lichide zece titluri, BET, a scazut cel mai mult in prima jumatate de ora a sedintei, cu 1,42%, in timp ce indicele general al pietei, BET-C, a coborat cu 0,95%.

Indicele celor cinci societati de investitii financiare, BET-FI, a consemnat o scadere moderata, de 0,84%, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a deschis pe o depreciere de 1,14%.

Cele mai lichide titluri din debutul sedintei de vineri au fost actiunile SIF Muntenia (SIF 4), cu un rulaj de 1,21 milioane lei si care s-au depreciat cu 1,12%, la 1,77 lei/actiune.

Locul doi a fost ocupat de actiunile SIF Transilvania (SIF 3), care au pierdut 1,23%, la 1,6 lei/actiune.

Titlurile Rompetrol Rafinare Constanta (RRC) au completat podiumul lichiditatii din debutul sedintei de tranzactionare si au inregistrat a doua mare scadere din piata, de 3,82%, pana la 0,083 lei/actiune. Joi, compania a raporat la BVB o pierdere neta de patru ori mai mare in 2007 fata de 2006.

Actiunile BRD au avut a patra lichiditate din piata si au coborat cu 2,2%, pana la 17,8 lei/actiune, in timp ce actiunile SIF Moldova (SIF 2), plasate pe locul 5, au scazut usor, cu 0,37%, pana la 2,69 lei/actiune.

Titlurile Erste (EBS) au suferit o corectie de 1,97% dupa aprecierile de joi iar cotatia lor a coborat la 139 lei/actiune, sub pretul de referinta, de 139,1 lei, cu care au intrat la BVB.

Actiunile Banca Transilvania au inregistrat o scadere de 1,38%, pana la 0,715 lei/actiune, iar titlurile SIF Oltenia au coborat cu doar 0,6%, pana la 3,33 lei/actiune.

Titlurile SIF Banat-Crisana (SIF 1) au pierdut 1,11%, la 2,67 lei/actiune, in timp ce actiunile Petrom (SNP) au scazut cu doar 0,27%, pana la 0,374 lei/actiune in debutul sedintei de vineri.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul pregătește reducerea prețului la carburanți. Acciză mai mică sau contribuție voluntară, decizia vine joi sau vineri
Guvernul pregătește reducerea prețului la carburanți. Acciză mai mică sau contribuție voluntară, ...
Vreme severă în România. Vânt puternic, ploi torențiale și ninsori în zonele montane până sâmbătă
Vreme severă în România. Vânt puternic, ploi torențiale și ninsori în zonele montane până sâmbătă
Franța își regândește complet apărarea pentru un posibil atac al Rusiei asupra NATO
Franța își regândește complet apărarea pentru un posibil atac al Rusiei asupra NATO
CCR analizează sesizarea lui Nicușor Dan pe legea energiei: Acuzații de depășire a limitelor reexaminării
CCR analizează sesizarea lui Nicușor Dan pe legea energiei: Acuzații de depășire a limitelor reexaminării
PSD se apropie de decizia finală. Întâlnire-cheie la București înainte de votul din 20 aprilie
PSD se apropie de decizia finală. Întâlnire-cheie la București înainte de votul din 20 aprilie
ANAF verifică suspiciunile de integritate în rândul angajaților. Controale interne asupra bunurilor confiscate
ANAF verifică suspiciunile de integritate în rândul angajaților. Controale interne asupra bunurilor ...
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...