Economie

Bursa din Sibiu: Cele mai lichide derivate s-au depreciat moderat

25 Sep, 08:32 • Redactia DailyBusiness
Volatilitatea consemnata pe Bursa din Sibiu (Sibex) in sedinta de miercuri a animat speculatiile si a sporit usor rulajul, care a ajuns la 28,77 milioane lei, pe fondul incheierii a 19.394 contracte, iar cele mai lichide derivate s-au depreciat moderat.
Bursa din Sibiu: Cele mai lichide derivate s-au depreciat moderat

In sedinta precedenta, investitorii au incheiat circa 17.000 de contracte la termen, in valoare de 24,55 milioane lei.

Investitorii au preferat, ca de obicei, derivatele pe activul suport al titlurilor SIF Oltenia (DESIF5), cu 13.115 de contracte incheiate, urmate de cele pe actiunile SIF Moldova (DESIF2), cu 6.217 de contracte.

Derivatele pe actiunile SIF Oltenia (DESIF5) au fost cotate pentru scadenta scurta (septembrie) la 1,44 lei, in scadere cu 0,03 lei, iar pentru scadenta decembrie au pierdut 0,01 lei, ajungand la 1,49 lei.

Pentru scadenta martie 2009, derivativele DESIF5 au fost cotate la 1,5510 lei, in scadere cu 0,0238 lei, in vreme ce in iunie anul viitor sunt estimate la 1,65 lei, cu 0,0150 lei mai putin decat in sedinta anterioara.

Derivativele DESIF2 cu scadenta in septembrie au fost cotate la 1,3203 lei/titlu, in depreciere cu 0,0496 lei fata de sedinta anterioara, in timp ce pentru decembrie s-au ieftinit cu 0,0050 lei, la 1,39 lei/actiune.

In schimb, pentru martie 2009, investitorii vad derivatele pe SIF2 la 1,4650 lei/actiune, cu 0,0249 lei mai mult decat ultima estimare, iar pentru iunie le coteaza la 1,5650 lei, in scadere cu 0,0150 lei.

Pe segmentul valutar, derivatele pe cursul leu/euro au fost preferate pentru doar 20 de contracte. Moneda unica a fost cotata la 3,68 lei pentru scadenta septembrie, in crestere cu 0,0150 lei, in timp ce pentru decembrie s-a apreciat cu 0,0249 lei, la 3,7349 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică sancțiunile drept „ilegale”
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică ...
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba raportul de forțe în Parlament
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba ...
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără dezbatere
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără ...
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul mărfurilor
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul ...
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate urgent
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate ...