- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Bursa din Sibiu: Derivatele pe actiuni, in apreciere usoara

10 Feb, 07:39 • Redactia DailyBusiness
Derivatele pe actiuni jucate la Bursa din Sibiu (Sibex) au avut o evolutie usor ascendenta in sedinta de luni, in contextul prudentei care a dominat pietele externe, in asteptarea aprobarii planului de sustinere a economiei Statelor Unite.
Bursa din Sibiu: Derivatele pe actiuni, in apreciere usoara

In schimb, derivatele pe cursul euro/leu s-au ieftinit, in concordanta cu evolutia cursului oficial al monedei unice.

Volumele au scazut in prima sedinta de tranzactionare a saptamanii, fiind incheiate 5.627 de contracte la termen, in vreme ce lichiditatea pietei Sibex s-a comprimat la 3,9 milioane lei, comparativ cu rulajul de vineri, de 5,73 milioane lei.

Derivatele pe actiuni SIF Oltenia (DESIF5) au fost din nou cele mai atractive produse din piata, cu 4.578 de contracte incheiate, in timp ce derivatele pe titluri SIF Moldova (DESIF2) au atras 483 de contracte.

In privinta evolutiei cotatiilor, derivatele pe SIF Oltenia s-au apreciat usor, cu 0,0080 lei pentru scadenta martie, pana la 0,4050 lei/titlu, in timp ce pentru cele cu scadenta in iunie DESIF5 s-au scumpit cu 0,0055 lei, pana la 0,4166 lei/actiune.

Derivativele DESIF5 au fost cotate pentru septembrie la 0,4390 lei, in urcare cu 0,0040 lei fata de sedinta precedenta, iar pentru decembrie au castigat 0,0060 lei, la 0,45 lei/actiune.
Derivatele pe SIF Moldova (DESIF2) au fost cotate pentru scadenta martie la 0,3822 lei, in crestere cu 0,0071 lei, in vreme ce pentru scadenta iunie s-au scumpit cu 0,0050 lei, la 0,40 lei/actiune.

Pentru scadenta septembrie 2009, derivativele DESIF2 au castigat 0,0075 lei, ajungand la cotatia de 0,43 lei/actiune, in timp ce pentru scadenta decembrie s-au ieftinit cu 0,0050 lei, pana la 0,4350 lei.

Pe segmentul valutar, perechea EUR/RON a atras 420 de contracte. Moneda unica a fost cotata pentru scadenta martie la 4,33 lei, in scadere cu 0,0204 lei, iar pentru scadenta iunie, euro a fost cotat la 4,4335 lei, in depreciere fata de sedinta precedenta cu 0,0168 lei.
In septembrie, investitorii se asteapta ca euro sa valoreze 4,5230 lei, in scadere cu 0,0319 lei fata de nivelul estimat in sedinta precedenta, iar pentru decembrie moneda unica a fost cotata la 4,6250 lei, in coborare cu 0,03 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură și sesizarea ÎCCJ la CCR
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură ...
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
ICCJ sesizează CCR privind legea pensiilor magistraților. Modificările, puse sub semnul întrebării
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Raportul Corpului de control despre criza apei de la Paltinu, discutat în ședința de Guvern
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru Grindeanu
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament: „Un cadou” pentru ...
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
Al patrulea sondaj pentru alegerile din Capitală. Băluță și Ciucu, la aproape egalitate
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
De ce tot mai mulți medici recomandă RMN pentru evaluarea completă a pacienților
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare după explozia din Rahova
Val de sesizări pentru scurgeri de gaze în București. Locatarii stau săptămâni fără alimentare ...
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...