Economie

Bursa din Sibiu: Evolutie negativa, diferita fata de pietele externe

18 Dec, 09:35 • Redactia DailyBusiness
Decizia Federal Reserve de reducere a dobanzii cheie si optimismul care a urmat in pietele din Statele Unite nu s-au reflectat miercuri pe Bursa din Sibiu (Sibex), unde derivatele pe actiuni si-au continuat tendinta descendenta, pe un rulaj total de aproape 3,5 milioane lei.
Bursa din Sibiu: Evolutie negativa, diferita fata de pietele externe

Federal Reserve (Fed), banca centrala americana, a anuntat marti ca a coborat dobanda cheie pana la un nivel ce nu a mai fost inregistrat niciodata si i-a atribuit o marja de fluctuatie de la 0% la 0,25%, indicand ca va interveni masiv ca sa cumpere titluri pe piata. Ca urmare, bursele din Statee Unite au incheiat sedinta de marti in crestere puternica, indicele principal – Dow Jones – urcand cu 4,20%.

Jucatorii de la Sibex au incheiat miercuri aproape 2.100 de contracte cu derivatele pe actiuni SIF Oltenia (DESIF5) si 1.649 contracte pe SIF Moldova (DESIF2). Pe cursul leu/euro au fost incheiate 300 de contracte la termen.

Derivatele pe actiunile SIF Oltenia (DESIF5) au fost cotate pentru scadenta decembrie la 0,5714 lei, in scadere cu 0,0236 lei, in vreme ce pentru scadenta martie 2009 s-au ieftinit cu 0,0250 lei, la 0,585 lei.

Pentru scadenta iunie 2009, derivatele DESIF5 s-au depreciat cu 0,0031 lei, la cotatia de 0,6120 lei, in vreme ce derivatele cu scadenta in septembrie anul viitor sunt estimate la 0,645 lei, in coborare cu 0,0145 lei fata de sedinta anterioara.

Derivatele pe SIF Moldova (DESIF2) s-au depreciat cu 0,0312 lei pentru scadenta scurta (decembrie), pana la 0,5638 lei/titlu, in timp ce pentru martie 2009, DESIF2 au pierdut 0,0293 lei, pana la 0,5657 lei/actiune. Pentru iunie 2009, derivatele DESIF2 au fost cotate la 0,5801 lei, in scadere cu 0,0259 lei, iar pentru septembrie la 0,63 lei/actiune, marcand astfel o depreciere cu 0,0105 lei fata de cotatia de referinta.

Moneda unica a fost cotata pentru scadenta decembrie la 3,9440 lei, in urcare cu 0,0040 lei, iar pentru scadenta din martie 2009 euro a fost cotata la 4,2141 lei, cu 0,0059 lei mai putin decat in sedinta precedenta. Pentru iunie anul viitor, investitorii vad un euro la 4,3451 lei, in depreciere cu 0,0063 lei, in timp ce pentru septembrie 2009 estimeaza un curs de 4,4685 lei, in crestere cu 0,0159 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României