- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Bursa din Sibiu: Ieftiniri puternice, in ton cu piata la vedere

07 Oct, 07:47 • Redactia DailyBusiness
Lichiditatea Bursei din Sibiu (Sibex) s-a comprimat usor luni, la 33,17 milioane lei, in urma incheierii a 21.650 de contracte la termen, in timp ce derivatele s-au depreciat semnificativ, ca urmare a scaderilor inregistrate pe marile burse internationale.
Bursa din Sibiu: Ieftiniri puternice, in ton cu piata la vedere

In sedinta de tranzactionare anterioara au fost incheiate peste 20.300 de contracte la termen, de tip futures si options, in valoare de circa 36 milioane lei.

Ca lider in clasamentul zilnic al lichiditatii de la Sibex sau impus din nou derivatele pe activul suport al actiunilor SIF Oltenia (DESIF5), cu un rulaj de 14.291 contracte, urmate de cele pe titluri SIF Moldova (DESIF2), cu 5.191 de contracte. Pe cursul leu-euro au fost incheiate 1.479 contracte.

Moneda unica a fost cotata pentru scadenta apropiata (decembrie) la 3,938 lei, cu 0,068 lei mai scumpa decat in ultima sedinta. Pentru scadenta martie 2009, euro a fost cotat la 4,0119 lei, in urcare cu 0,056 lei, iar pentru scadenta iunie 2009 s-a apreciat cu 0,025 lei, pana la 4,025 lei. Pentru scadenta septembrie 2009, moneda euro a fost cotata la 4,05 lei, in crestere cu 0,05 lei.

Derivatele pe actiunile SIF Oltenia (DESIF5) au fost cotate pentru scadenta decembrie la 1,3966 lei, in scadere cu 0,1734 lei, in vreme ce pentru scadenta martie 2009 au pierdut 0,1545 lei, ajungand la 1,4505 lei.

Pentru scadenta iunie 2009, derivatele DESIF5 au fost cotate la 1,50 lei, in scadere cu 0,1649 lei, in vreme ce derivatele cu scadenta in septembrie anul viitor sunt estimate la 1,57 lei, cu 0,13 lei mai putin decat in sedinta anterioara.

Derivatele SIF Moldova (DESIF2) au fost cotate la 1,2399 lei/titlu pentru scadenta scurta (decembrie), in scadere cu 0,1695 lei, in timp ce pentru martie 2009 derivatele DESIF2 s-au ieftinit cu 0,16 lei, la 1,30 lei/actiune.

Pentru iunie 2009, investitorii vad derivatele pe SIF2 la 1,3871 lei/actiune, cu 0,1796 lei mai putin decat la ultima estimare, iar pentru septembrie 2009 le coteaza la 1,485 lei, in coborare cu 0,1052 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului