Economie

Bursa din Sibiu: Investitorii futures mizeaza pe scaderi la debutul zilei

05 Jan, 10:28 • Redactia DailyBusiness
Tendinta de scadere care a dominat piata la termen din Sibiu in sedinta de ieri s-a mentinut la deschiderea sedintei de azi pe majoritatea instrumentelor tranzactionate.
Bursa din Sibiu: Investitorii futures mizeaza pe scaderi la debutul zilei

Pe fondul deprecierilor, volumul inregistrat dupa jumatate de ora de la deschidere era unul ridicat, situandu-se la peste 600 contracte cu o valoare de 1,32 milioane lei.

Cel mai mare furnizor de lichiditate al pietei continua sa fie derivatul pe actiunile SIF5, care a avut, din perspectiva volumului de transfer, un inceput de an foarte bun, confirmand faptul ca ramane cel mai solicitat instrument pentru speculatii. Dupa 30 de minute de la deschidere numarul contractelor DESIF5 realizate era de circa 550, acestea fiind incheiate in contextul unor deprecieri care se situau la 0,93 % pe martie 2011 si 0,35 % pe iunie 2011.

Si pretul futures al euro scadea usor fata de leu, pierzand 0,11% pe scadenta scurta (martie) si 0,23% pe scadenta iunie.

Derivatul pe indicele Dow Jones era tranzactionat pe doua scadente, avand o evolutie usor descendenta pentru martie 2011, termen in raport cu care scadea cu 11 puncte dupa 30 de minute de tranzactii, sub influenta futures-ului din SUA care indica tot deprecieri nu foarte puternice, in pofida unei inchideri „verzi” a DJIA in sedinta de ieri de la NYSE.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică sancțiunile drept „ilegale”
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică ...
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba raportul de forțe în Parlament
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba ...
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără dezbatere
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără ...
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul mărfurilor
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul ...
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate urgent
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate ...
Macron avertizează Europa: „Patriotism, da; naționalism, niciodată”. Apel la cooperare pentru consolidarea apărării europene
Macron avertizează Europa: „Patriotism, da; naționalism, niciodată”. Apel la cooperare pentru ...