Economie

Bursa din Sibiu: Scaderi puternice, in ton cu evolutia pietei la vedere

24 Nov, 07:47 • Redactia DailyBusiness
Evolutia negativa a marilor burse internationale, ale caror indici au coborat in ultima saptamana la noi minime, a adus scaderi puternice si pe Bursa din Sibiu (Sibex), iar lichiditatea pietei s-a comprimat considerabil, la 35,9 milioane lei, in urma incheierii a 48.518 de contracte.
Bursa din Sibiu: Scaderi puternice, in ton cu evolutia pietei la vedere

In saptamana precedenta (10 -14 noiembrie) lichiditatea pietei insumase 56,8 milioane lei, in urma perfectarii a 67.566 de contracte la termen.

Derivatele pe actiuni SIF Oltenia (DESIF5) au fost cele mai lichide din piata Sibex in intervalul 17 -21 noiembrie, cu 27.664 de contracte incheiate, urmate de derivatele pe titlurile SIF Moldova (DESIF2), cu 17.857 de contracte, in timp ce derivatele pe cursul leu/euro au atras circa 2.000 de contracte.

Derivatele pe actiunile SIF Oltenia (DESIF5) au fost cotate pentru scadenta decembrie la 0,6240 lei, in scadere cu 0,0710 lei, in vreme ce pentru scadenta martie 2009 s-au ieftinit cu 0,0701 lei, la 0,65 lei, fata de cotatia de la finalul saptamanii precedente.

Pentru scadenta iunie 2009, derivativele DESIF5 au incheiat saptamana la cotatia de 0,6950 lei, in coborare cu 0,0460 lei, in vreme ce derivativele cu scadenta in septembrie anul viitor sunt estimate la 0,7650 lei, mai ieftine cu 0,0919 lei decat la sfarsitul saptamanii anterioare.

Derivatele pe actiuni SIF Moldova (DESIF2) s-au depreciat in ultima saptamana cu 0,0638 lei pentru scadenta scurta (decembrie), pana la 0,5511 lei/titlu, in timp ce pentru martie 2009 DESIF2 s-au ieftinit cu 0,0794 lei, la 0,5701 lei/actiune.

Pentru iunie 2009, investitorii vad derivatele pe SIF2 la 0,5723 lei/actiune, in scadere cu 0,0681 lei fata de cotatia din 14 noiembrie, iar pentru septembrie 2009 derivatele s-au ieftinit cu 0,07 lei, la 0,69 lei.

Totodata, leul si-a continuat tendinta de depreciere in fata monedei europene. Astfel, moneda unica a fost cotata vineri la 3,88 lei, pentru scadenta decembrie, cu 0,0430 lei mai scumpa decat cotatia de la sfarsitul saptamanii 10 – 14 noiembrie, iar pentru scadenta din martie 2009 euro a fost cotat la 4,0539 lei, in crestere cu 0,0839 lei.

Pentru iunie anul viitor, investitorii vad un euro la 4,1450 lei, in apreciere cu 0,1449 lei, iar pentru scadenta septembrie 2009 euro a incheiat saptamana tot la cotatia de 4,1450 lei, cu circa 0,06 lei mai mult decat cotatia din 14 noiembrie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Nu există în acest moment un candidat la funcția de premier care să poată forma o majoritate parlamentară”
Nicușor Dan: „Nu există în acest moment un candidat la funcția de premier care să poată forma ...
Sechestru de 56 de milioane de lei într-un dosar de evaziune fiscală din construcții. Patru administratori, trimiși în judecată
Sechestru de 56 de milioane de lei într-un dosar de evaziune fiscală din construcții. Patru administratori, ...
Ucraina afirmă că a lovit 116 nave rusești în Marea Azov în nouă zile, ținta fiind logistica exporturilor de petrol
Ucraina afirmă că a lovit 116 nave rusești în Marea Azov în nouă zile, ținta fiind logistica exporturilor ...
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică sancțiunile drept „ilegale”
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică ...
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba raportul de forțe în Parlament
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba ...
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără dezbatere
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără ...
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot