- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Bursa revine in forta miercuri dimineata, cu aprecieri de peste 4% la SIF-uri

01 Oct, 11:29 • Redactia DailyBusiness
Indicele societatilor de investitii financiare, BET-FI, a crescut puternic, cu 4,18%, in debutul sedintei de tranzactionare de miercuri, pe un entuziasm generalizat in piata dupa revenirea semnificativa a burselor americane, insa pe o lichiditate slaba.
Bursa revine in forta miercuri dimineata, cu aprecieri de peste 4% la SIF-uri

In debutul sedintei de miercuri, lichiditatea pietei reglementate a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a scazut cu 40%, la 3,93 milioane lei (1,05 milioane euro), dupa ce la inceputul sedintei precedente rulajul se cifrase la 6,46 milioane lei (1,74 milioane euro), potrivit NewsIn.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide 10 titluri listate la BVB, a crescut cu 3,10%, pana la 4.390,22 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a urcat cu 2,99%, pana la 3.332,63 puncte.

Indicele BET-FI, al celor 5 societati de investitii financiare (SIF), a castigat 4,18%, pana la 26.454,31 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a crescut cu 2,87%, ajungand la 10.726,93 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, s-a apreciat cu 3,45%, pana la 461,18 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a 10 titluri din sectorul energetic de la Bursa, a crescut cu 3,58%, pana la la 627,26 puncte.

In sedinta de tranzactionare de marti, bursele americane au inregistrat aprecieri puternice, dupa cea mai dramatica zi de vanzari in panica din ultimii 21 de ani, in contextul in care investitorii pariaza pe o noua incercare a autoritatilor de relansare a planului de salvare a sistemului financiar.

Astfel, indicele compozit Dow Jones (DJIA) a inchis in crestere cu 4,68%, la 10.850,70 puncte, iar indicele reprezentativ pentru cele mai mari 500 de companii listate la Bursa in Statele Unite (S&P 500) a urcat cu 5,27%, pana la 1.164,74 puncte. Indicele Nasdaq a crescut cu 4,97%, pana la 2.082,33 puncte.

Titlurile SIF Oltenia (SIF5) au consemnat cea mai mare lichiditate din debutul sedintei de miercuri, de 1,02 milioane lei, iar pretul lor a crescut cu 4,65%, la 1,35 lei si au fost urmate de actiunile Erste Bank (EBS), cu o apreciere de 2,87%, la 136,30 lei, in urma unor schimburi de 581.500 lei.

Actiunile BRD SocGen (BRD) au inregistrat o lichiditate de de 486.500 lei si o crestere cu 4,42%, la 11,8 lei, in timp ce titlurile SIF Moldova (SIF2) s-au apreciat cu 4,07%, pana la cotatia de 1,28 lei, in urma unor schimburi de 368.800 lei.

Actiunile SIF Muntenia (SIF4) s-au scumpit cu 3,55%, la pretul de 0,875 lei, pe o lichiditate de 310.900 lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni SIF Transilvania (SIF3) au insumat 283.100 lei, iar titlurile s-au apreciat cu 3,79%, pana la 0,685 lei.

Pretul titlurilor SSIF Broker (BRK) a urcat cu 7,67%, ajungand la 0,337 lei, pe fondul unor schimburi de 223.700 lei, iar actiunile Petrom (SNP) au atras un rulaj de 161.200 lei, si s-au apreciat cu 4,42%, pana la 0,331 lei

Schimburile cu actiuni SIF Banat-Crisana (SIF1) au totalizat 105.700 lei, iar titlurile s-au scumpit cu 4,03%, pana la 1,29 lei, in timp ce actiunile Azomures (AZO) au castigat 5,36%, ajungand la 0,452 lei la pretul de 0,452 lei, pe o lichiditate de 49.700 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...