Economie

Euro este cotat pentru septembrie la 3,31 lei in piata futures din Sibiu

04 Jun, 10:26 • Redactia DailyBusiness
Preturile futures ale raportului euro/leu din piata la termen de la Sibiu au coborat de la valoarea stabilita la inceputul lunii mai, de la 3,4 lei, la 3,31 - 3,315 lei, pe fondul miscarilor din piata valutara, unde leul a castigat aproape 1,8% fata de euro si circa 0,45% comparativ cu dolarul.
Euro este cotat pentru septembrie la 3,31 lei in piata futures din Sibiu

Pentru luna septembrie, preturile futures au avut o evolutie constant descendenta.

„Scaderea preturilor este una normala, avand in vedere faptul ca in luni de vara, in mod traditional, leul cunoaste cresteri consistente, urmare a intrarilor mari de cash din partea romanilor care muncesc in strainatate si care se vor intoarce in tara pentru concedii. Mentinerea preturilor pentru scadenta septembrie peste pragul de 3,31 lei este o masura de protectie pe care si-au luat-o vanzatorii”, a spus un broker din piata sibiana.

Inceputul lui mai a gasit raportul euro/leu cu scadenta in 29 iunie la un pret futures de 3,33 lei, in scadere cu un ban fata de ultima sedinta din aprilie. A urmat o evolutie constant descendenta, saptamana trecuta tranzactiile fiind realizate in jurul pragului de 3,27 lei.

Pentru sfarsitul anului scaderea preturilor din mai a fost mult mai ampla, ele coborand de la 3,4325 lei, la inceputul lunii, la 3,35 lei saptamana trecuta. In ceea ce priveste preturile de cotare pentru martie 2008, acestea au coborat de la 3,455 lei la 3,38 lei.

Topul intermediarilor din luna mai

SSIF Broker Cluj s-a mentinut lider in topul intermediarilor de la Sibiu, cu un total de 70.195 contracte incheiate in luna mai, pozitia a doua fiind ocupata de casa de brokeraj SSIF Eastern Securities cu 56.638 contracte, pentru a doua luna la rand pe pozitia secunda in top. Pozitia a treia fost ocupata de Vanguard cu 53.585 contracte.

Daca primele trei pozitii sunt aceleasi ca si in aprilie, in top zece au avut loc ample miscari, remarcandu-se urcarea de 6 locuri a GM Invest care a obtinut locul patru cu 30.858 contracte. In urcare cu doua pozitii s-au aflat si Carpatica Invest care a incheiat peste 29.000 contracte situandu-se pe pozitia a cincea.

Alti jucatoti remarcati in cursul lunii mai au mai fost BT Securities, care a obtinut locul 6 cu 28.362 contracte, Estinvest care s-a clasat pe locul 7 cu 24.264 contracte dar si ocupantele locurilor 8, 9 si 10, anume SSIF Trend, Intercapital Invest si Orizont Vest.

In total, in mai, pe piata derivatelor au realizat tranzactii 39 de SSIF-uri.

Lichiditatea Bursei de la Sibiu a scazut cu peste o treime in intervalul 28 mai-1 iunie

Investitorii pe piata instrumentelor derivate de la Sibiu au plasat, in intervalul 28 mai-1 iunie, peste 83,97 milioane lei (25,6 milioane euro), in 25.711 de contracte la termen, valoarea tranzactiilor fiind cu 34,6% mai mica decat saptamana trecuta, sustin analistii pietei sibiene.

Cele mai cautate derivative au fost cele construite pe titlurile Societatile de Investitii Financiare (DESIF). In topul lichiditatii, cea mai cautata a fost DESIF 2 Moldova cu 11.796 contracte, urmata de DESIF 5 Oltenia cu 9.847 contracte si de DESIF 3, construita pe activul suport al SIF Transilvania, cu 1.019 de contracte.

Ultima cotatie pentru DESIF 2 cu scadenta in iunie a fost de 3,105 lei/ titlu, in timp ce pentru scadenta din septembrie, DESIF2 a fost cotata la de 3,325 lei/actiune. Pentru scadenta din decembrie, investitorii au cotat DESIF 2 la 3,51 lei, iar pentru martie 2008 DESIF 2 a inchis la 3,71 lei.

DESIF5 a fost cotata pentru scadenta din iunie la 3,575 lei/actiune, iar pentru septembrie cotatia a fost de 3,8048 lei/actiune. Pentru decembrie anul curent DESIF 5 a fost cotata la 4,01 lei/actiune, iar pentru martie 2008, la 4,1803 lei.

DESIF3 a fost cotata pentru scadenta din iunie la 2,25 lei pe actiune, iar pentru cea din septembrie la 2,3791 lei. Pentru ultima scadenta a anului, DESIF3 a fost cotata la 2,57 lei, iar pentru prima scadenta a anului viitor la 2,275 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul mărfurilor
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul ...
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate urgent
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate ...
Macron avertizează Europa: „Patriotism, da; naționalism, niciodată”. Apel la cooperare pentru consolidarea apărării europene
Macron avertizează Europa: „Patriotism, da; naționalism, niciodată”. Apel la cooperare pentru ...
România atrage tot mai mulți pensionari italieni. Taxe reduse și costuri de trai mai mici decât în Italia
România atrage tot mai mulți pensionari italieni. Taxe reduse și costuri de trai mai mici decât în ...
Raport al Comisiei Europene: Rețelele sociale și inteligența artificială pot afecta grav sănătatea și dezvoltarea copiilor
Raport al Comisiei Europene: Rețelele sociale și inteligența artificială pot afecta grav sănătatea ...
ING Bank România a depășit pragul de 2 milioane de clienți activi
ING Bank România a depășit pragul de 2 milioane de clienți activi
Val de incendii în Dolj. Peste 40 de hectare de vegetație, miriște și culturi agricole, afectate în doar două zile
Val de incendii în Dolj. Peste 40 de hectare de vegetație, miriște și culturi agricole, afectate ...
Hidroelectrica, la trei ani de la listarea pe BVB: Randament total de 141% pentru investitori și investiții record de 1,4 miliarde de lei în 2026
Hidroelectrica, la trei ani de la listarea pe BVB: Randament total de 141% pentru investitori și investiții ...