- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Faur Bucuresti imprumuta 10 mil. euro pentru finantarea investitiilor

11 Jan, 11:33 • Redactia DailyBusiness
Actionarii producatorului de locomotive Faur Bucuresti (FAU) au aprobat contractarea unui credit in valoare de 10 mil. euro de la Banca Italio Romena, in vederea finantarii de investitii.
Faur Bucuresti imprumuta 10 mil. euro pentru finantarea investitiilor

Actionarii au decis, in vederea garantarii imprumutului, ipotecarea unei cladiri si a unor suprafete de teren de circa 27.000 mp, a anuntat vineri conducerea companiei.

In adunarea generala din septembrie, actionarii Faur Bucuresti au hotarat diminuarea capitalului social cu 18,3 milioane lei (5,53 milioane euro), pentru acoperirea pierderilor din anii anteriori.

Diminuarea capitalului, de la 41,64 milioane lei pana la 23,32 milioane lei, s-a efectuat prin reducerea valorii nominale a unei actiuni, de la 2,5 lei pana la 1,4 lei. Actionarii companiei inscrisi la data de 28 septembrie sunt cei asupra carora se rasfrang hotararile adunarii generale.

In august 2006, Faur SA si-a majorat capitalul social, cu 3,49 milioane lei pana la 41,64 milioane lei (13,26 milioane euro).

La finele lui mai 2007, actionarul majoritar al companiei era firma Bega Com, cu o detinere de 97,6% din capital, in timp ce Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) controla 1, 24% din actiuni. Bega Com face parte din Bega Grup, controlat de fratii Marius si Valentin Cristescu.

Compania a incheiat anul 2006 cu un profit net de 3,3 milioane lei, in revenire fata de anul 2005, cand societatea a inregistrat pierderi de 9,57 milioane lei.

Actiunile Faur se tranzactioneaza la Bursa de Valori Bucuresti, la categoria necotate, sub simbolul FAU.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Guvernul pregătește reducerea prețului la carburanți. Acciză mai mică sau contribuție voluntară, decizia vine joi sau vineri
Guvernul pregătește reducerea prețului la carburanți. Acciză mai mică sau contribuție voluntară, ...
Vreme severă în România. Vânt puternic, ploi torențiale și ninsori în zonele montane până sâmbătă
Vreme severă în România. Vânt puternic, ploi torențiale și ninsori în zonele montane până sâmbătă
Franța își regândește complet apărarea pentru un posibil atac al Rusiei asupra NATO
Franța își regândește complet apărarea pentru un posibil atac al Rusiei asupra NATO
CCR analizează sesizarea lui Nicușor Dan pe legea energiei: Acuzații de depășire a limitelor reexaminării
CCR analizează sesizarea lui Nicușor Dan pe legea energiei: Acuzații de depășire a limitelor reexaminării
PSD se apropie de decizia finală. Întâlnire-cheie la București înainte de votul din 20 aprilie
PSD se apropie de decizia finală. Întâlnire-cheie la București înainte de votul din 20 aprilie
ANAF verifică suspiciunile de integritate în rândul angajaților. Controale interne asupra bunurilor confiscate
ANAF verifică suspiciunile de integritate în rândul angajaților. Controale interne asupra bunurilor ...
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...