Economie

Nasdaq OMX vrea sa se alieze cu CME Group sau ICE pentru a face o oferta catre NYSE Euronext

28 Feb, 09:06 • Redactia DailyBusiness
Operatorul bursier Nasdaq OMX vrea sa intre in parteneriat cu CME Group sau cu IntercontinentalExchange (ICE) pentru a inainta o oferta pentru operatiunile de tranzactionare de actiuni ale NYSE Euronext inainte de finalizarea fuziunii acestei companii cu Deutsche Boerse, potrivit Mediafax.
Nasdaq OMX vrea sa se alieze cu CME Group sau ICE pentru a face o oferta catre NYSE Euronext

Nasdaq OMX, operatorul pietei electronice NASDAQ de la New York si al mai multor burse din Statele Unite (SUA) si nordul Europei, incearca sa impiedice fuziunea Deutsche Boerse si NYSE Euronext, care ar crea un gigant transatlantic, insa nu are resursele financiare pentru a reusi pe cont propriu.

Nasdaq cauta un aliat si incearca sa determine care dintre posibilii parteneri ar putea asigura o oferta suficient de ridicata, avand costuri cat mai reduse, pentru operatiunile de tranzactionare de actiuni ale NYSE Euronext, potrivit presei internationale.

CME Group este operatorul Chicago Mercantile Exchange, iar IntercontinentalExchange detine o importanta platforma online de tranzactionare a contractelor futures cu marfuri, energie si instrumente financiare derivate in SUA.

Cele doua companii nu au decis inca daca vor sa se alieze cu Nasdaq.

Directorii ICE ar fi dispusi sa formeze un astfel de parteneriat, in principal din cauza operatiunilor ample de tranzactionare de derivate in Europa obtinute in 2007 de NYSE prin achizitionarea Euronext.

Nasdaq a fost in ultima perioada tinta agentiilor de rating, Standard & Poor’s avertizand in decembrie ca este ingrijroata de „politicile financiare tot mai agresive” ale operatorului bursier, „are afecteaza negativ detinatorii de obligatiuni si alti creditori”, relateaza presa internationala.

S&P a avertizat ca ar putea reduce ratingul Nasdaq daca compania va accelera programele de rascumparare de actiuni, va creste gradul de indatorare sau se va implica in achizitionarea cash a unor companii mari.

In 2008, Nasdaq s-a aliat cu Borse Dubai pentru a prelua controlul OMX, operatorul bursier nordic. In 2005, Greifeld a preluat platforma de trading electronc a Instinet Group si a cedat restul firmei catre fondul de capital privat Silver Lake Partners, care a derulat in schimb o investitie importanta pe termen lung la Nasdaq.

In 2006, Greifeld a lansat o oferta ostila de achizitie a London Stock Exchange pentru 4 miliarde de dolari, care a esuat insai in cateva saptamani. Ulterior, actionarii operatorului londonez au respins o oferta ostila imbunatatita, iar evenimentele au degenerat intr-un razboi al declaratiilor intre cele doua companii, determinand S&P sa retrogradeze ratingul Nasdaq in categoria „junk”.

Pe de alta parte, ICE a lansat in 2007 o oferta de preluare a Chicago Board of Trade, care a esuat cand compania-tinta a acceptat sa fie inglobata de CME.

NYSE Euronext va fuziona cu Deutsche Boerse printr-un schimb de actiuni, tranzactie evaluata la 10 miliarde de dolari. Grupul nou format va fi cel mai mare operator bursier din lume.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României