Economie

Obligatiuni BERD de 115 mil. lei intra de joi la tranzactionare pe Bursa

17 Apr, 17:24 • Redactia DailyBusiness
Obligatiunile Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) emise la inceputul lunii februarie, in valoare de 115 mil. lei (circa 27,3 mil. euro) si cu scadenta in 5 februarie 2019, vor intra joi 23 aprilie, la tranzactionare la Bursa de Valori Bucuresti (BVB).
Obligatiuni BERD de 115 mil. lei intra de joi la tranzactionare pe Bursa

Noua emisiune internationala va fi listata simultan pe Bursa din Bucuresti si pe cea din Londra, avand o maturitate de 10 ani si o dobanda anuala de 11,25%, a anuntat vineri BVB.

Pana in prezent, BERD a investit aproximativ 3,8 miliarde euro in cele 249 de proiecte derulate in Romania, potrivit NewsIn.

Institutia bancara a contribuit la atragerea a 7,2 miliarde euro din surse externe, investitiile totale fiind de peste 11 miliarde euro.

Pe BVB, se tranzactioneaza si alte doua emisiuni de obligatiuni internationale emise de Banca Europeana de Investitii (BEI) si de Banca Internationala de Recostructie si Dezvoltare (BIRD).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României