Economie

Prodplast Bucuresti estimeaza o scadere cu 43% a profitului brut in 2009

29 Apr, 16:54 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de mase plastice Prodplast Bucuresti (PPL) anticipeaza pentru anul in curs un profit brut de 3,37 milioane lei (circa 800.000 euro), cu 43% mai mic decat cel de anul trecut, a anuntat miercuri compania.
Prodplast Bucuresti estimeaza o scadere cu 43% a profitului brut in 2009

Anul trecut, Prodplast a obtinut un profit brut de 5,94 milioane lei (1,78 milioane euro).

Compania se asteapta ca veniturile sale totale sa scada cu 39,6% anul acesta, pana la 44,01 milioane lei (circa 10,5 milioane euro), fata de nivelul obtinut anul trecut.

De asemenea, Prodplast vrea sa-si diminueze costurile la 40,63 milioane lei (circa 9,7 milioane euro), cu 39% sub nivelul inregistrat anul trecut.

Anterior, conducerea companiei a anuntat ca ar putea trece in somaj tehnic o parte din angajati, in functie de volumul comenzilor, intentionand totodata sa pensioneze sau sa dea afara 73 din cei 253 de angajati.

Compania are o valoare de piata de 124,89 milioane lei (30 milioane euro), potrivit cotatiei de 3,30 lei, stabilita in sedinta de tranzactionare din 1 septembrie 2008.

Principalii actionari ai Prodplast sunt Nord SA, cu 27,59% din capital, Broadhurst Investments, cu 12,69%, SIF Oltenia (SIF5) si cu 11,01%. Titlurile Prodplast sunt cotate la categoria a doua a Bursei de Valori Bucuresti, sub simbolul PPL.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică sancțiunile drept „ilegale”
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică ...
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba raportul de forțe în Parlament
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba ...
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără dezbatere
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără ...
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul mărfurilor
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul ...
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate urgent
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate ...