Economie

Profitul Ductil Buzau s-a redus cu 55% in T1, la aproape 3 mil.lei

30 Apr, 09:08 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de electrozi si echipamente de sudura Ductil Buzau (DUCL) a obtinut in primele trei luni ale acestui an un profit net de aproape 3 milioane lei (719.000 euro), in scadere cu 55% fata de cel din perioada echivalenta a anului trecut, ca urmare a comprimarii afacerilor cu 16%,a anuntat miercuri compania.
Profitul Ductil Buzau s-a redus cu 55% in T1, la aproape 3 mil.lei

Afacerile companiei s-au comprimat cu 16% in intervalul ianuarie-martie 2009, ajungand la 35,64 milioane lei (8,55 mil.euro).

Ductil Buzau este unul dintre principalii jucatori de pe piata producatorilor de echipamente destinate sudarii si taierii metalelor. Compania are un capital social de 18,4 milioane lei, divizat in 184 milioane actiuni, cu o valoare nominala de 0,10 lei.

Ductil este controlata de grupul francez Air Liquide Welding, care detine pachetul majoritar, de 71,84% din actiuni, prin intermediul subsidiarei sale Fro Spa din Italia. In actionariatul Ductil mai figureaza si fondul de investitii Broadhurst Investments, cu 11,71% din capitalul social.

Titlurile Ductil se tranzactioneaza la categoria de baza a pietei Rasdaq, sub simbolul DUCL. Compania are o valoare de piata de 91,07 milioane lei (21,5 milioane euro), aferenta cotatiei de 0,4950 lei, stabilita in sedinta bursiera din 24 aprilie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României