- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Prunea confirma: Morgan Stanley devine actionar la BVB (Update 1)

05 Sep, 10:41 • Redactia DailyBusiness
Banca americana de investitii Morgan Stanley a devenit actionar la Bursa de Valori Bucuresti, a confirmat miercuri, Petru Prunea, membru in Consiliul de Administratie al BVB.
Prunea confirma: Morgan Stanley devine actionar la BVB (Update 1)

„Da, este adevarat. Au cumparat actiunile si au devenit actionari, dar fara drept de vot”, a declarat Prunea. „Conducerea BVB a aprobat decizia, dupa ce banca a cumparat de la HTI Valori Mobiliare un pachet de 200 de actiuni, fara drept de vot, la 150 lei/actiune”, a mai spus membrul CA BVB.

Pe de alta parte, Petru Prunea a precizat ca pentru a activa efectiv in piata de capital romaneasca, banca americana de investitii, a doua ca marime pe plan mondial, va trebui insa sa se autorizeze la Comisia Nationala pentru Valori Mobiliare.

Morgan Stanley este interesata sa desfasoare, prin divizia sa specializata, operatiuni de brokeraj in Romania si este posibila preluarea unei case de brokeraj locale, relateaza NewsIn, citand surse din piata.

Desi pachetul de actiuni cumparat de Morgan Stanley nu este semnificativ, banca nu poate fi interesata exclusiv de obtinerea de informatii despre Bursa, au afirmat sursele citate. Pe de alta parte, mari burse europene au purtat diverse discutii cu Bursa din Bucuresti in contextul general de concentrare a pietelor de capital la nivel regional.

„Morgan Stanley, ca banca de investitii, are si o divizie puternica de piata de capital. De altfel casa de brokeraj este un stalp al oricarei case de investitii”, au mai explicat sursele citate.

Tranzactia dintre Morgan Stanley si casa de brokeraj HTI Valori Mobiliare ridica valoarea de piata a Bursei din Bucuresti peste 160 milioane euro.

In prezent, BVB are un actionariat compus din 73 de case de brokeraj si firme si 16 persoane fizice.

BVB are un capital de 34.844.300 lei, divizat in 3,448 milioane de actiuni. Institutia se afla in proces de majorare a capitalului pana la 49,439 milioane lei. Majorarea va fi efectuata prin emiterea unui numar de 1.431.925 actiuni ordinare si 27.554 actiuni preferentiale. Valoarea nominala este de 10 lei pe actiune.

Morgan Stanley, una dintre cele mai mari companii de servicii financiare din lume, administreaza active in valoare de 717 miliarde dolari si are un numar de 58.333 de angajati in intreaga lume. Morgan Stanley are peste de 600 de subsidiare in 32 de tari si inregistreaza castiguri in crestere constanta, potrivit datelor publicate pe site-ul bancii.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea zodiilor
Horoscop 6 decembrie. Luna în Rac aduce tensiuni în relații și provocări emoționale pentru majoritatea ...
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul viitor
Bruxelles, în tensiune maximă. Europa decide cum finanțează Ucraina și cum își protejează propriul ...
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș