Economie

Rezultatele pozitive ale companiilor pe T1 apreciaza indicii Bursei

14 May, 17:55 • Redactia DailyBusiness
Valoarea tranzactiilor cu actiuni incheiate miercuri la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) a crescut la 34,24 mil. lei (9,34 mil. euro), in vreme ce toti indicii au crescut cu peste 2%, impulsionati de rezultatele pozitive pe primul trimestru, publicate de unele companii.
Rezultatele pozitive ale companiilor pe T1 apreciaza indicii Bursei

In sedinta precedenta, schimburile cu actiuni au fost de 32,07 milioane lei (8,75 milioane euro).

Indicele celor mai lichide actiuni, BET, a inchis sedinta de miercuri cu o apreciere de 2,51%, iar indicele general al pietei, BET-C, a urcat cu 2,19%.

Indicele celor 5 societati de investitii financiare a marcat cea mai ampla crestere, de 4,22%, in timp ce ROTX, jucat la Bursa din Viena, a urcat cu 2,05%.

Cele mai lichide actiuni din sedinta de miercuri au fost actiunile SIF Moldova (SIF2), a caror cotatie a crescut cu 2,42%, pana la 2,12 lei/actiune, pe fondul unor tranzactii de 4,72 milioane lei.

Pretul titlurilor Banca Transilvania (TLV), situate pe locul 2, a suferit o corectie de 39,42%, pana la 0,421 lei/actiune, ca urmare a majorarii capitalului social, pe fondul unor schimburi de 4,5 milioane lei.

Actiunile Transelectrica (TEL), a caror cotatie a crescut cu 7,59%, pana la 22,5 lei/actiune, au ocupat locul 3, pe fondul unor schimburi de 3,9 milioane lei.

Titlurile BRD s-au plasat pe locul 4 in topul lichiditatii de miercuri, cu tranzactii de 3,1 milioane lei, iar pretul lor a crescut cu 3,27%, pana la 22,1 lei/actiune.

Actiunile Petrom (SNP) au generat a cincea lichiditate a sedintei, cu un rulaj de 2,83 milioane lei, si au castigat 1,02%, la 0,495 lei/actiune.

In topul cresterilor dupa pret s-au plasat pe primul loc actiunile Agras Viena (ASA) a caror cotatie a urcat cu 14,63%, pana la 0,376 lei/actiune.

Au urmat actiunile Vrancart (VNC), pe locul 2, cu aprecieri de 12%, la 0,112 lei/actiune si titlurile Petrolexportimport (PEI), pe locul 3, cu cresteri de 8,53%, pana la 59,8 lei/actiune.

Actiunile Transelectrica (TEL) au inregistrat cea de-a patra mare crestere a sedintei, de 7,59%, pana la 22,5 lei/actiune si au fost urmate de titlurile VAE Apcarom (APC), cu cresteri de 6,43%, la 0,745 lei/actiune.

Actiunile Banca Transilvania (TLV) au dominat topul descresterilor de pret in sedinta de miercuri si au fost urmate de titlurile VES Sighisoara (VESY), care au pierdut 2,35%, pana la 0,166 lei/actiune.

In topul scaderilor, actiunile Artrom (ART) au ocupat locul 3, cu pierderi de 1,71%, pana la 17,2 lei/actiune, iar titlurile Bermas (BRM), care s-au clasat pe locul 4, s-au depreciat cu 1,65%, pana la 1,19 lei/actiune.

Actiunile Zentiva (SCD), care au pierdut 0,95%, la 0,52 lei/actiune, au incheiat ziua de tranzactionare pe locul 5 in topul deprecierilor.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică sancțiunile drept „ilegale”
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică ...
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba raportul de forțe în Parlament
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba ...
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără dezbatere
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără ...
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul mărfurilor
Trump anunță o nouă „blocadă iraniană” în Strâmtoarea Ormuz și o taxă de 20% pentru transportul ...
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
George Simion propune o majoritate PSD-AUR și cere șefia Senatului pentru deblocarea crizei politice
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate urgent
Mircea Abrudean: România nu își mai permite blocaje politice. Reformele pentru PNRR trebuie adoptate ...