Economie

Riverside n-a fost de acord cu planul Amonil de evitare a executarii silite

02 Jun, 17:20 • Redactia DailyBusiness
Riverside Development, firma care a preluat datoria de circa 13 mil. euro a producatorului de ingrasaminte chimice Amonil catre Distrigaz Sud, nu a fost de acord cu planul propus de Amonil pentru plata creantei, in vederea evitarii executarii silite.
Riverside n-a fost de acord cu planul Amonil de evitare a executarii silite

„Bostina si Asociatii, reprezentantii conventionali ai Riverside Development, ne notifica faptul ca societatea nu este de acord cu propunerea facuta de Amonil si, ca urmare, ne solicita plata datoriei”, se arata in raportul Amonil transmis marti Bursei de Valori Bucuresti.

La finele lunii martie, actionarii Amonil Slobozia au aprobat cedarea unor bunuri companiei Riverside, in contul unei datorii istorice, pentru a evita executarea silita a unor active importante ale companiei.

Actionarii Amonil au ales sa cedeze unele bunuri ale companiei cu conditia sa le poata inchiria timp de minim 5 ani, in vederea continuarii activitatii.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României