Economie

Rulajul Bursei se dubleaza pe fondul deprecierii ample a indicilor

20 Nov, 16:24 • Redactia DailyBusiness
Lichiditatea Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a crescut in sedinta de marti de 2,5 ori, la 92,6 milioane lei (26,5 milioane euro), pe fondul deprecierii ample a indicilor bursieri, ca urmare a cresterii numarului ofertelor de vanzare din piata.
Rulajul Bursei se dubleaza pe fondul deprecierii ample a indicilor

Cel mai mult a scazut indicele general al pietei, BET-C, cu 3,05%, urmat de BET-FI, indicele celor cinci societati de investitii financiare, care a coborat la 2,54%.

La cel mai redus nivel din ultimele cinci luni s-a depreciat si indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate, acesta coborand cu 2,01%, iar indicele ROTX, corelat cu evolutiile de la Bursa din Viena, a cazut cu 1,84%.

Valoarea tranzactiilor cu actiunile celor cinci societati de investitii financiare (SIF) s-a ridicat la 61,9 milioane lei si a reprezentat 67% din rulajul total al pietei.

Titlurile SIF Oltenia (SIF5) au ocupat primul loc in topul celor mai active titluri din piata, cu o valoare a schimburilor de 20,7 milioane lei, si au coborat cu 2,78%, la nivelul de 3,84 lei/actiune. Actiunile SIF Moldova (SIF2) s-au situat pe locul 2, cu circa 19,8 milioane lei, si s-au depreciat cu 3,77%, la 3,06 lei/actiune. Titlurile SIF Banat-Crisana (SIF1) au scazut cu 1,9%, la 3,1 lei/actiune, completand podiumul lichiditatii, cu 9,21 milioane lei.

Actiunile SIF Muntenia (SIF4) au pierdut 1,91%, la 2,05 lei/actiune, situandu-se pe locul 5, cu tranzactii de 6,3 milioane lei. Actiunile SIF Transilvania (SIF3) s-au ieftinit cu 2,36%, la 2,07 lei/actiune, pe fondul unor schimburi de 4,32 milioane lei.

Titlurile Petrom Bucuresti (SNP) au scazut cu 2,22%, pana la 0,485 lei/actiune, pe fondul unor tranzactii de 3,65 milioane lei. Titlurile Rompetrol Rafinare (RRC) au coborat cu 1,01%, la 0,098 lei/actiune, pe un rulaj de 2,1 milioane lei.

Actiunile Banca Transilvania (TLV) s-au situat pe locul 4 in topul lichiditatii, cu schimburi de 7,4 milioane lei, si au scazut cu 1,18%, la 0,835 lei/actiune. Titlurile BRD SocGen (BRD) s-au depreciat cu 0,84%, la 23,5 lei/actiune, pe o lichiditate de 5,91 milioane lei, care le plaseaza pe locul 6 in clasamentul celor mai active actiuni.

Titlurile Transelectrica Bucuresti (TEL) s-au ieftinit cu 1,8%, la 32,8 lei/actiune, in urma unor schimburi de 1,05 milioane lei.

Actiunile Impact Bucuresti (IMP) au coborat cu 46,33%, la 0,483 lei/actiune, dupa expirarea datei la care investitorii au putut achizitiona titluri Impact pentru a primi peste 70% actiuni gratuite.

Pe segmentul BVB dedicat obligatiunilor, s-au tranzactionat 5.000 obligatiuni ale Bancii Mondiale (IBRD09), pentru suma de 4,94 milioane lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României