- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

SIF 5 a vandut vineri jumatate din actiunile SOCEP transferate pe BVB

18 Apr, 18:32 • Redactia DailyBusiness
Societatea de investitii financiare SIF Oltenia (SIF 5) a vandut la Bursa de Valori Bucuresti (BVB) un pachet de 17 mil. de actiuni Socep Constanta, circa jumatate din totalul titlurilor operatorului portuar transferate vineri.
SIF 5 a vandut vineri jumatate din actiunile SOCEP transferate pe BVB

Pachetul vandut de SIF Oltenia reprezinta circa jumatate din participatia totala a companiei la Socep Constanta, reprezentand 4,95% din capitalul social al operatorului portuar.

Valoarea transferului s-a ridicat la 7,14 milioane lei (1,98 milioane euro) si s-a perfectat la pretul 0,42 lei/titlu, cu 13,51% mai scump fata de joi.

„SIF Oltenia a vandut in data de 18 aprilie un pachet de 17 milioane actiuni SOCEP Constanta (simbol de piata SOCP), reprezentand 4,95% din capitalul social al societatii.
Valoarea totala a tranzactiei este de 7,14 milioane lei (1,98 milioane euro)”, au precizat reprezentantii SIF 5.

Acestia au adaugat ca tranzactia se va deconta in data de 23 aprilie.

In sedinta de vineri, in afara de pachetul de actiuni vandut de SIF Oltenia, s-a mai transferat 4,83% din capitalul operatorului portuar, prin doua tranzactii speciale. Cele doua transferuri speciale au insumat 6,7 milioane lei (1,86 milioane euro) si au fost realizate la pretul de 0,405 lei/actiune, in crestere cu 9,46% fata de joi.

Pe piata principala a Bursei, schimburile cu actiuni Socep insumau 71.000 de lei, un titlu valorand 0,379 lei, mai scump cu 2,43%.

Socep Constanta are un capital de 34,3 milioane lei, divizat in 343,4 milioane de actiuni cu o valoare nominala de 0,1 lei.

Potrivit celor mai recente raportari, actionariatul Socep este format din producatorul de materiale de constructii Celco Constanta cu 20,76%, SIF Oltenia – 9,21%, iar fondul de investitii Julius Baer, avea la finele lunii ianuarie, un pachet de 3,8% din titluri.

Socep a anuntat recent ca va distribui un dividend brut de 0,0147 lei/actiune. Valoarea totala a dividendelor distribuite se ridica la 5 milioane lei (1,3 milioane euro) si provin din profitul ultimilor doi ani.

Pentru anul in curs, Socep preconizeaza venituri de 56 milioane lei, in crestere cu 17,1% fata de cele de 47,7 milioane de lei , din 2007, si un profit brut in urcare cu 7,32%, la 4,1 milioane lei, comparativ cu cel de 3,8 milioane de lei de anul trecut. Investitiile programate de conducerea operatorului portuar pentru acest an se cifreaza la 5,3 milioane lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...