- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

SIF-urile au inchis vineri pe verde, pe o Bursa care si-a continuat scaderea

19 Dec, 17:35 • Redactia DailyBusiness
Bursa de Valori Bucuresti (BVB) a scazut puternic in sedinta de vineri, cu 2,31%, in timp ce titlurile societatilor de investitii financiare (SIF) au castigat in medie doar 0,16%, pe o lichiditate sporita de schimburile cu obligatiuni.
SIF-urile au inchis vineri pe verde, pe o Bursa care si-a continuat scaderea

In sedinta de tranzactionare de vineri, lichiditatea pietei reglementate a BVB a crescut cu 48%, la 11,46 milioane lei (2,9 milioane euro), comparativ cu cea consemnata in sedinta precedenta, de 7,72 milioane lei (1,95 milioane euro), potrivit NewsIn.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide 10 titluri listate la BVB, a scazut cu 1,38%, pana la 2.847,86 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a coborat cu 2,31%, pana la 1.952,83 puncte.

Indicele BET-FI, al celor 5 societati de investitii financiare (SIF), a fost singurul care a inchis sedinta pe verde, cu un castig de 0,16 %, la nivelul de 12.456,79 puncte. In schimb, indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a scazut cu 1,73%, ajungand la 6.352,19 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a coborat cu 0,95%, pana la 273,41 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a 10 titluri din sectorul energetic de la Bursa, a scazut cu 1,85%, pana la 336,16 puncte.

Bursele europene au scazut moderat la ora inchiderii Bursei de la Bucuresti, in contextul in care scaderea pretului la petrol pana la minimul ultimilor 5 ani a dus la ieftinirea titlurilor din sectorul energetic si a adancit temerile legate de recesiune.

BRD, cele mai lichide actiuni

Actiunile BRD SocGen (BRD) au atras cea mai mare lichiditate in sedinta de vineri, de 629.800 lei, iar pretul lor a scazut cu 1,23%, la 8,05 lei, in timp ce titlurile Petrom (SNP) s-au depreciat cu 3,89%, pana la cotatia de 0,173 lei, in urma unor schimburi de 604.180 lei.

Actiunile SIF Oltenia (SIF5) s-au scumpit cu 0,85%, la pretul de 0,59 lei, pe o lichiditate de 486.00 lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni SIF Moldova (SIF2) au insumat 365.841 lei, iar titlurile s-au ieftinit cu 2,63%, pana la 0,555 lei.

Pretul titlurilor Erste Bank (EBS) a scazut cu 3,20%, ajungand la 51,40 lei, pe fondul unor schimburi de 312.100 lei, iar actiunile SIF Transilvania (SIF3) au atras o lichiditate de 297.745 lei si s-au depreciat cu 1,13%, pana la 0,263 lei.

Pe piata obligatiunilor au fost transferate 7.315 de titluri, pentru suma totala de 7,09 milioane lei.Cele mai semnificative tranzactii au fost realizate cu 454 titluri de stat (B1010A), in valoare totala de 4,03 milioane lei.

Obligatiunile emise de Banca Internationala pentru Reconstructie si Dezvoltare (BIRD) au facut obiectul a mai multe tranzactii in valoare totala 2,49 milioane lei, in vreme ce schimburile cu obligatiuni BCR si ProCredit Bank au fost nesemnificative.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...