- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Socep Constanta ar putea pierde din vara un client important, CMA-CGM

08 May, 12:59 • Redactia DailyBusiness
Compania CMA-CGM, singurul client al terminalului de containere al Socep Constanta (SOCP), intentioneaza sa renunte la serviciile operatorului portuar roman de la mijlocul lunii iunie, conform unor informatii transmise vineri Bursei de Valori Bucuresti (BVB).
Socep Constanta ar putea pierde din vara un client important, CMA-CGM

„In data de 07 mai 2009, am primit o notificare oficiala de la CMA-CGM prin care am fost informati ca intentioneaza sa retraga serviciul BEX (Bosphorus Epress – serviciul din Asia in Marea Neagra) din terminalul de containere Socep incepand cu mijlocul lunii iunie, anul curent”, se precizeaza in comunicatul Socep.

Reprezentantii companiei constantene au mentionat aceasta companie este singurul client al terminalului de containere Socep, retragerea liniei CMA implicand o reducere a cifrei de afaceri estimata prin BVC cu aproximativ 40%.

De asemenea, ei au adaugat ca impactul retragerii CMA din terminalul de containere va fi analizat in detaliu de conducerea Socep, care va lua masurile corespunzatoare de redimensionare a necesarului de personal in semestrul 2 din 2009.

In aprilie 2009, societatea a anuntat ca va disponibiliza pana in iunie 126 de angajati, reprezentand 21,6% din numarul total de salariati, din cauza scaderii dramatice a activitatii in terminalul de containere. Masura aprobata de consiliul de administratie face parte dintr-un proiect de restructurare si disponibilizare colectiva pentru perioada mai-iunie.

Compania a mentionat la acea data ca traficul in terminalul de containere a scazut cu 43% in primul trimestru al acestui an, compartiv cu perioada similara din 2008.

Socep estimeaza pentru acest an un profit brut de numai 2 milioane lei (circa 480.000 euro), de peste 4 ori mai mic decat cel raportat in 2008.

Operatorul portuar a obtinut anul trecut un profit net de 7,61 milioane lei (2,07 milioane euro), de peste doua ori mai mare decat cel din 2007, iar afacerile au avansat cu o treime, la 58,82 milioane lei (15,24 milioane euro), in pofida faptului ca in ultimele luni din an conducerea firmei observase o scadere puternica a traficului la nivelul portului Constanta.

Socep Constanta are un capital social de 34,34 milioane lei, divizat in 343,42 milioane actiuni, cu o valoare nominala de 0,10 lei. Potrivit ultimelor raportari, actionarii principali ai companiei sunt grupul DD, cu 31,31%, si Stere Samara, cu 10,51% din totalul actiunilor.

Titlurile operatorului portuar sunt listate la prima categorie a Bursei de Valori Bucuresti, sub simbolul SOCP.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...