Economie

TLC Trading vrea sa preia 62,72% din Iaica Alexandria

18 Jun, 15:02 • Redactia DailyBusiness
Compania TLC Trading a anuntat o oferta publica de preluare a 311.359 actiuni reprezentand 62,72% din capitalul social al companiei Iaica Alexandria. Tranzactia se va realiza la pretul de 6,10 lei/titlu, potrivit Comisiei Nationale a Valorilor Mobliare (CNVM).
TLC Trading vrea sa preia 62,72% din Iaica Alexandria

Iaica Alexandria are un capital social de 1,24 milioane lei, divizat in 496.407 actiuni cu valoarea nominala de 2,50 lei, iar domeniul de activitate al companiei este reprezentat de fabricarea echipamentelor industriale frigorifice si de ventilatie.

Oferta publica de preluare a celor 311.359 actiuni se va derula exculsiv prin sistemele pietei reglementate.

Perioada de derulare a ofertei este de cuprinsa intre 17 iunie si 7 iulie, iar intermediarul prin care se vor desfasura tranzactiile este SSIF Alpha Finance.

TLC Trading a mai cumparat, marti, 37.109 dintre aceste actiuni, cu 7,50 lei/titlu, cheltuind, in total, 278,317 lei pe o detinere de 7,47% din capitalul companiei Iaica Alexandria.

SIF Oltenia (SIF5) si-a vandut, marti, cele 163.407 de actiuni detinute la Iaica Alexandria, respectiv 32,92% din capitalul companiei, pentru aproape 1,23 milioane lei.

Nicu Chivu a cumparat, tot marti, un pachet de 89.404 actiuni (18% din capitalul Iaica), tot cu 7,50 lei/titlu, pentru suma totala de 670.530 lei, iar Ion Stoian – 36.894 actiuni (7,43%), pentru care a platit 276.705 lei.

Compania Iaica Alexandria are o capitalizare de 3,72 milioane lei, potrivit cotatiei de 7,50 lei, inregistrata in sedinta de marti, iar titlurile societatii se tranzactioneaza la categoria de baza a pietei Rasdaq, sub simbolul IAIC.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României