Economie

VAE Apcarom estimeaza o crestere cu 42% a profitului net in 2009

22 Apr, 14:22 • Redactia DailyBusiness
Producatorul de material rulant VAE Apcarom, parte a grupului austriac Voestalpine, anticipeaza pentru anul in curs un profit net de 3,03 mil. lei (circa 710.000 euro), in crestere cu 42% fata de cel obtinut anul trecut, si majorarea afacerilor cu 3,4%, potrivit unui comunicat transmis miercuri Bursei.
VAE Apcarom estimeaza o crestere cu 42% a profitului net in 2009

In 2008, VAE Apcarom a obtinut un profit net de 2,13 milioane lei (579.000 euro), conform NewsIn.

Pentru acest an, compania mizeaza pe o cifra de afaceri de 90,4 milioane lei (21,3 milioane euro), in usoara urcare fata de nivelul din 2008, de 87,4 milioane lei (23,75 milioane euro).

Actionarii Apcarom au stabilit la 7 milioane de euro plafonul de creditare pentru anul 2009.

VAE Apcarom are un capital social de 7,38 milioane lei, divizat in 73,8 milioane actiuni cu o valoare nominala de 0,10 lei. Principalul actionar al companiei este VAE Gmbh, subsidiara a grupului austriac Voestalpine, care detine 91,8% din capitalul social al firmei.

Actiunile societatii sunt tranzactionate la categoria a doua a Bursei de Valori Bucuresti (BVB), sub simbolul APC. Ultima cotatie a titlurilor Apcarom a fost de 0,745 lei, stabilita in sedinta bursiera din 15 aprilie, care confera companiei o capitalizare de aproape 55 milioane lei (12,9 milioane euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României