Economie

Vanzarea a 30% din Titan Ilfov a sporit de peste 12 ori rulajul Bursei vineri, la mijlocul sedintei

05 Dec, 13:47 • Redactia DailyBusiness
Bursa de Valori Bucuresti a scazut usor la jumatatea sedintei de vineri, cu 0,3%, iar volumele tranzactionate au crescut de peste 12 ori, fata de nivelul inregistrat in acelasi interval de joi, dupa transferul a 29,52% din actiunile Titan Ilfov.
Vanzarea a 30% din Titan Ilfov a sporit de peste 12 ori rulajul Bursei vineri, la mijlocul sedintei

La jumatatea sedintei de vineri, lichiditatea pietei reglementate a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a sarit la 68,80 milioane lei (17,9 milioane euro), cu mult peste nivelul consemnat la mijlocul sedintei precedente, de 5,48 milioane lei (1,43 milioane euro), potrivit NewsIn.

Cele 120,58 milioane actiuni Titan Ilfov (MPN), reprezentand 29,52% din capitalul companiei, au fost vandute la pretul de 0,535 lei/titlu, prin intermediul unei tranzactii negociate (deal), in valoare de 64,5 milioane lei (16,78 milioane euro).

Pachetul transferat este identic cu cel detinut de Loulis International Food Enterprises Ltd, unul dintre actionarii principali ai companiei din domeniul produselor de morarit.

Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scazut cu 0,51%, pana la 2.921,32 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a coborat cu 0,30%, pana la 2.127,61 puncte.

Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), a pierdut 0,51%, pana la 14.669,09 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a crescut cu 0,17%, ajungand la 6.669,98 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,45%, pana la 291,17 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a coborat cu 1,03%, pana la 353,86 puncte.

Marile burse europene au inregistrat scaderi semnificative in jurul orei 13.

BRD continua sa domine topul lichiditatii la jumatatea sedintei

Actiunile BRD SocGen (BRD) au consemnat cea mai mare lichiditate la jumatatea sedintei de tranzactionare, de 1,14 milioane lei, iar pretul lor a stagnat la 8 lei, in timp ce titlurile SIF Oltenia (SIF5) s-au depreciat cu 1,44%, pana la cotatia de 0,685 lei, in urma unor schimburi de 214.900 lei.

Actiunile Erste Bank (EBS) s-au scumpit cu 2,48%, la pretul de 62 lei, pe o lichiditate de 210.400 lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni Transgaz (TGN) au insumat 145.700 lei, iar titlurile s-au depreciat cu 1,4%, pana la 126,50 lei.

Pretul titlurilor Transelectrica (TEL) a coborat cu 0,83%, ajungand la 12 lei, pe fondul unor schimburi de 105.600 lei, iar actiunile SIF Muntenia (SIF4) au atras o lichiditate de 67.300 lei si s-au depreciat cu 0,73%, pana la 0,68 lei.

Schimburile cu actiuni Petrom (SNP) au totalizat 65.500 lei, iar titlurile s-au ieftinit cu 0,55%, pana la 0,18 lei, in timp ce actiunile SIF Banat-Crisana (SIF1) s-au mentinut la 0,665 lei, pe o lichiditate de 64.000 lei.

Titlurile SIF Moldova (SIF2) s-au ieftinit cu 0,75%, la pretul de 0,665 lei, pe o lichiditate de 54.000 lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni Azomures (AZO) au insumat 38.200 lei, iar titlurile s-au depreciat cu 3,85%, pana la 0,175 lei.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României