- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Dan Șucu face o nouă investiție uriașă. Cu ce vrea să dea lovitura patronul Mobexpert

27 May, 10:38 • Stefan Simion
Dan Șucu, proprietarul gigantului Mobexpert, pregătește o nouă lovitură în afaceri. Noul său proiect a necesitat o investiție estimată la 10 milioane de euro.
Dan Șucu face o nouă investiție uriașă. Cu ce vrea să dea lovitura patronul Mobexpert

Aflat în topul celor mai bogați oameni de afaceri din România, Dan Șucu a făcut o nouă investiție majoră, estimată la 10 milioane de euro.

El va deschide un nou magazin Mobexpert, pe fosta platformă industrială Policolor din zona de est a Capitalei.

Pentru acest proiect, Șucu a cumpărat 1,2 dintre cele 12 hectare ale fostei fabrici de vopsea Policolor, notează profit.

Pe respectivul teren, este aproape de finalizare construirea unui magazin Mobexpert cu două etaje și a unuia Altex cu un etaj, cele două urmând să fie parțial alipite, ceea ce, potrivit sursei citate, reprezintă un nou concept în retail.

Clădirea Mobexpert, de talia magazinului din Băneasa, va avea suprafața totală de 12.000 de metri pătrați.

Citește și  Zile libere de care nu ştiai: Cum poţi să iei bani fără să mergi la job două zile

Prin această investiție, Dan Șucu se alătură concurenților săi care dețin magazine de mobilă în zona Pallady din estul Capitalei – IKEA și XXXLutz, mai notează aceeași sursă.

În afara magazinului din zona de est a Capitalei, Mobexpert ar urma să deschidă unul și în Brașov.

În 2022, Șucu anunța că Mobexpert are nevoie de peste 50 milioane euro în următorii doi ani pentru a dezvolta capacitățile de producție și cele de retail. Omul de afaceri a mai precizat atunci că, din prudență, intenționează ca minimum 50 la sută din această investiție să fie făcută din surse proprii, pentru a nu crește expunerea bancară, într-o perioadă în care dobânzile au tendințe de creștere.

Dan Șucu a pornit construirea grupului Mobexpert în 1993, prin inaugurarea primului magazin, din Unirea Shopping Center București. Primul magazin după un concept nou, de tip hipermarket, a fost deschis în 2001 în Pipera, pe o suprafață de 13.000 de metri pătrați.

Rețeaua Mobexpert a ajuns în prezent la 26 de magazine, opt fabrici și 2.100 de angajați.

Dan Șucu avea, conform topului Forbes din 2024, o avere estimată la 300 de milioane de euro.

Citește și Dacia întrece rivalii Toyota și Volkswagen! Ce model al producătorului din grupul Renault a devenit cel mai vândut pe segmentul său

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult
Alte articole
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan a analizat în videoconferință cu prefecții 5.300 de proiecte cu finanțare PNRR
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri pe care nu te poți baza
Bolojan: Nu poți contribui la modernizarea României cu 15% în Parlament, mai ales dacă ai parteneri ...
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
Spania: Mii de oameni au protestat duminică în centrul Madridului. Care este motivul nemulțumirii
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
900 de alpinişti au escaladat Everestul, îl cel mai aglomerat sezon din istoria muntelui
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul Național în prezența Simonei Halep și lui Juan Martín del Potro
Investiție în infrastructura sportivă din Republica Moldova: Federația de Tenis a inaugurat Centrul ...
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ar putea trece prin Arctica
Europa își mută internetul spre Polul Nord: Noua autostradă digitală a lumii de 2 miliarde de euro ...
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut cu 4,4%
BVB a câştigat peste 6 mld. lei din capitalizare în ultima săptămână, dar lichiditatea a scăzut ...
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Delivery Hero confirmă oferta de preluare primită de la Uber
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Pakistan: cel puțin 24 de morți și zeci de răniți după un atac cu bombă asupra unui tren cu militari
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Rusia-Ucraina: Un atac rusesc la scară largă asupra Ucrainei a făcut patru morți și zeci de răniți
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Unde mănânci la localnici în Munții Făgăraș. Harta gospodăriilor care îți pun masa direct în curte
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 de zile se apropie de un posibil sfârșit
Trump spune că acordul cu Iranul a fost „în mare parte negociat”, așa încât războiul de 84 ...
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
FOX News: Bărbatul înarmat care a deschis focul în apropierea Casei Albe a fost identificat
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile fiscale ale României
Moody’s avertizează după căderea Guvernului Bolojan. Instabilitatea politică amplifică riscurile ...