Afacerile Gefco Romania au crescut in 2007 cu 130%, la 12 mil. euro

18 Mar, 13:11 • adrian.mihaltianu
Grupul de logistica Gefco Romania a inregistrat in 2007 afaceri de 12 mil. euro, in crestere cu 130% fata de anul precedent, a declarat pentru DailyBusiness Denis Renard, general manager al companiei.
Afacerile Gefco Romania au crescut in 2007 cu 130%, la 12 mil. euro

Gefco Romania opereaza in prezent doua depozite logistice la Arad (1.300 metri patrati) si la Bucuresti (1.400 metri patrati) si o platforma destinata activitatii logistice auto la Curtici cu o capacitate de stocare de peste 3.000 de autovehicule.

Printre clientii importanti ai GEFCO Romania se numara Peugeot-Citroen, Dacia Renault, Total Lubrifin, John Deere, Delphi si altii.

Pe plan mondial, grupul Gefco a realizat anul trecut o cifra de afaceri de 3,55 miliarde euro, in crestere cu 9,5 % fata de 2006, cand nivelul raportat a fost de 3,24 miliarde euro. In pofida inflatiei si a cresterii pretului petrolului, venitul operational s-a cifrat la 155,3 milioane euro, reprezentand 4,4 % din cifra de afaceri, fata de 151,3 milioane euro in 2006.

In Europa Centrala si de Est (CEE), Gefco dispune de o infrastructura logistica si de transporturi performante. Grupul functioneaza, prin filiale, in 11 tari din CEE si dispune de o retea densa de peste 50 de platforme, centre logistice auto sau agentii Overland si Overseas. Aceste locatii sunt legate prin mai multe sute de linii internationale de vestul Europei, Asia si America latina.

„In 2008, Gefco isi va urma strategia de dezvoltare in Europa Occidentala si in zonele considerate prioritare: Europa Centrala si de Est, Asia si America de Sud. Cresterea organica a grupului prevede depasirea unei cifre de afaceri de 4 miliarde euro pana in 2010 si realizarea unui venit operational estimat in jurul valorii de 5% din cifra de afaceri”, a spus Yves Fargues, CEO al Gefco Group.

Compania a intrat pe piata romaneasca in ianuarie 2005 si ofera servicii de transport de autovehicule si logistica auto, transport de marfuri terestru, aerian si maritim si servicii de logistica industriala atat pentru clienti din Romania cat si pentru clienti din strainatate care deruleaza operatiuni pe piata locala.

Gefco este prezent in 100 de tari din lume si se claseaza intre primele 10 grupuri europene de logistica, cu o cifra de afaceri de 3,5 miliarde euro in 2007. Grupul numara 400 de locatii in intreaga lume si are peste 10.000 de angajati. Gefco isi dezvolta activitatea in 3 zone prioritare: Europa, Asia si America de Sud.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare