Finante-Banci

Austriecii de la Erste s-au inteles cu SIF-urile sa amane listarea BCR

04 Sep, 11:14 • Redactia DailyBusiness
Erste Bank, actionarul majoritar al BCR, a finalizat negocierile cu cele 5 SIF-uri, actionari minoritari ai bancii, in vederea amanarii listarii acesteia pe Bursa de Valori Bucuresti (BVB), a anuntat vineri banca austriaca.
Austriecii de la Erste s-au inteles cu SIF-urile sa amane listarea BCR

„In contextul turbulentelor majore de pe pietele de capital, Erste Group Bank AG si cele 5 SIF-uri, in calitate de actionari BCR, anunta finalizarea negocierilor cu privire la amanarea listarii BCR la Bursa de Valori Bucuresti”, se precizeaza in comunicatul Erste transmis vineri Bursei.

Grupul bancar austriac Erste a preluat pachetul majoritar de actiuni al Bancii Comerciale Romane (BCR) in octombrie 2006, iar contractul de privatizare semnat cu Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) prevede listarea BCR in cel mult 3 ani de la achizitie, adica pana in octombrie 2009.

AVAS si-a anuntat in iulie acordul pentru cu amanarea listarii BCR de la termenul limita octombrie 2009, prevazut in contract , pentru 2010 sau 2011, dupa ce grupul austriac Erste a solicitat institutiei un punct de vedere in acest sens.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan: „Nu există în acest moment un candidat la funcția de premier care să poată forma o majoritate parlamentară”
Nicușor Dan: „Nu există în acest moment un candidat la funcția de premier care să poată forma ...
Sechestru de 56 de milioane de lei într-un dosar de evaziune fiscală din construcții. Patru administratori, trimiși în judecată
Sechestru de 56 de milioane de lei într-un dosar de evaziune fiscală din construcții. Patru administratori, ...
Ucraina afirmă că a lovit 116 nave rusești în Marea Azov în nouă zile, ținta fiind logistica exporturilor de petrol
Ucraina afirmă că a lovit 116 nave rusești în Marea Azov în nouă zile, ținta fiind logistica exporturilor ...
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Cseke Attila: Șapte din cele opt spitale finanțate prin PNRR sunt aproape finalizate
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică sancțiunile drept „ilegale”
Kremlinul respinge acuzațiile UE și ale Marii Britanii privind atacurile cibernetice și califică ...
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
ANM avertizează: Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a zonelor montane
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba raportul de forțe în Parlament
Remus Ștefureac: Alegerile anticipate nu garantează ieșirea din criza politică, dar ar putea schimba ...
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără dezbatere
PSD anunță opoziție fermă. Va susține fondurile europene, dar respinge proiectele Guvernului fără ...
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan, blocajul pentru formarea guvernului nu este la numele premierului, ci la componența Executivului
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Nicușor Dan va participa miercuri la Kiev la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale în toate cazurile
Franța: Un nou sondaj arată că Marine Le Pen va câștiga în turul al doilea al alegerilor prezidențiale ...
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea Ormuz
Petrolul s-a scumpit cu peste 5%, imediat după declarațiile lui Donald Trump privind Iranul și Strâmtoarea ...
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
UE alocă 120 de milioane de euro pentru apărarea aeriană a Republicii Moldova
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim Europa apărării”
9 state europene și Ucraina lansează o coaliție pentru apărare antibalistică. Macron: „Construim ...
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră securitate”
Nicușor Dan: „Investiția în apărarea și securitatea Ucrainei este o investiție în propria noastră ...
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor tech
România susține un fond european de până la 80 de miliarde de euro pentru dezvoltarea companiilor ...
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei este securitatea Europei
Nicușor Dan participă la Paris la reuniunea Coaliției de Voință pentru Ucraina: Securitatea Ucrainei ...
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot
PSD și sindicatele cer rescrierea legii salarizării. Proiectul Guvernului, contestat înainte de vot