- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

AVAS a initiat un proiect legislativ pentru privatizarea Societatii Nationale a Sarii

27 Oct, 12:39 • Redactia DailyBusiness
Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) a initiat un proiect de hotarare de guvern pentru aprobarea strategiei de restructurare si privatizare a Societatii Nationale a Sarii SA, a anuntat luni institutia.
AVAS a initiat un proiect legislativ pentru privatizarea Societatii Nationale a Sarii

Proiectul de act normativ a fost transmis spre avizare catre ministerele de resort si a fost postat si pe site-ul Autoritatii pentru dezbatere publica, in vederea acordarii posibilitatii cetatenilor, reprezentantilor societatii civile, de a formula propuneri si observatii, se precizeaza in comunicatul institutiei.

„Situatia internationala existenta in domeniul extractiei, prelucrarii si comercializarii sarii este dificila, acest sector confruntandu-se cu o supracapacitate de productie si cu cresterea substantiala a costurilor de transport”, au explicat reprezentantii AVAS.

In baza unor analize efectuate de catre companie, in colaborare cu Societatea Generala a Expertilor Tehnici SA, societate de evaluare independenta, a rezultat necesitatea restructurarii societatii, in vederea vanzarii de active.

Restructurarea societatii va trebui sa duca la marirea sigurantei in exploatare si modernizarea activitatilor care raman in societate dupa vanzarea activelor viabile.

In acest context, tinand cont si de expansiune agresiva a concurentilor din regiune, AVAS a propus realizarea procesului de privatizare a Societatii Nationale a Sarii, precedat de un program de restructurare prin vanzarea unor active care formeaza activitati rentabile, urmand ca sumele obtinute sa fie folosite de societate pentru restructurarea activitatilor nerentabile.

Societatea isi desfasoara activitatea in 7 sucursale fara personalitate juridica, situate in regiuni de dezvoltare considerate zone asistate, respectiv sucursala de Exploatare Miniera Rm. Valcea, sucursala Salina Slanic Prahova, sucursala Salina Ocna Dej, sucursala Salina Ocna Mures, sucursala Salina Targu Ocna, sucursala Salina Praid si sucursala Salina Cacica.

Societatea Nationala a Sarii SA este o societate de interes strategic pentru industria sticlei si a maselor plastice si este singurul furnizor intern de materie prima pentru producatorii de soda si clor. Sarea este folosita direct sau indirect pentru producerea a peste 80 de produse chimice de baza, fiind identificate in general peste 14.000 de utilizari.

In ierarhia tarilor producatoare de sare, Romania se situeaza intre primele 10 tari din Europa si ocupa locul 4 in Europa Centrala si de Est.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Hidroelectrica a atras 14.000 de noi clienți de Black Friday, cu un preț de numai 0,40 lei/kWh la încheierea unui contract pe o perioadă de un an
Hidroelectrica a atras 14.000 de noi clienți de Black Friday, cu un preț de numai 0,40 lei/kWh la încheierea ...
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, au murit
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, ...
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian „Beleaua”, implicată într-un nou dosar
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian ...
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri sezoniere spre Bulgaria, reluarea circulației până la Viena
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri ...
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații urgente
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații ...
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de la Kogălniceanu
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de ...
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. ...
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ”Ar putea fi o problemă”
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ...
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum mijloacele de a guverna orașul”
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum ...
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian Ciucu
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian ...
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând din 2025. Ce alte orașe oferă astfel de beneficii tinerilor
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând ...
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, mă înțelege”
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, ...