Finante-Banci

Banca Transilvania a vandut 18 mil. actiuni pentru suma de 1,84 mil. euro

22 Aug, 11:43 • Redactia DailyBusiness
Banca Transilvania a vandut integral pachetul de 18 milioane actiuni din oferta publica de vanzare, cu un pret de 0,36 lei/actiune, superior celui din piata, conform informatiilor publicate vineri la Bursa de Valori Bucuresti (BVB).
Banca Transilvania a vandut 18 mil. actiuni pentru suma de 1,84 mil. euro

Oferta publica de vanzare a celor 18 milioane de actiuni Banca Transilvania, in valoare de 6,5 milioane lei (1,84 milioane euro), s-a derulat in perioada 11 august – 15 august.

De aceasta oferta s-au aratat interesati 701 cumparatori, care au platit o suma de 0,36 lei/actiune, superioara valorii medii de tranzactionare a actiunilor in aceasta perioada, de 0,32 lei/actiune.

Cheltuielile bancii cu efectuarea acestei operatiuni s-au ridicat la 52.000 lei (14.700 euro) si 2.000 euro si au fost achitate din alte surse decat suma incasata de banca de la cumparatori.

Intermediarul ofertei a fost casa de brokeraj BT Securities.

Inaintea acestei oferte de vanzare, Banca Transilvania avea un capital social in valoare de 1,029 miliarde lei (291,3 mil. euro).

Valoarea de piata a bancii se ridica pana la suma de 3,07 miliarde lei (869 milioane euro), potrivit cotatiei de 0,298 lei, stabilita in sedinta de tranzactionare de joi.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările reprezentate de drone
Finlanda și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul apărării pentru a contracara amenințările ...
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept „cel mai mare”
Donald Trump a publicat un clasament al celor mai buni președinți americani și s-a autodenumit drept ...
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict comercial cu Canada
Trump semnează ordinul pentru redenumirea lacului Ontario în „Lacul America”, în plin conflict ...
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Damen Mangalia rămâne fără cumpărător după trei licitații
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Radu George Bucurică, suspendat din funcție de CSM, după ce ÎCCJ a dispus arestarea sa preventivă
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ce riscul provocat de revărsarea unui lac
Nepal: Bilanțul inundațiilor a ajuns la 469 de morți. Operațiunile de salvare au fost reluate după ...
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu de la conducerea SPP
Patru organizații civice vor protesta vineri seară la Cotroceni și vor cer demiterea lui Lucian Pahonțu ...
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, a murit la 89 de ani
Regele Harald, reformatorul care a modernizat monarhia în Norvegia și a devenit un simbol al stabilității, ...
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii PNRR
Guvernul interimar se reunește vineri în ședință extraordinară pentru măsurile necesare închiderii ...
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan, despre acuzațiile la adresa șefului SPP: „Domnul Pahonțu nu e în această situație”
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nicușor Dan: La 1 septembrie începe o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României
Nava comercială „PROGRESS IV” s-a scufundat în Marea Neagră, în zona economică exclusivă a României