- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BCR: Erste continua sa ne acorde sprijin financiar si nu a solicitat rambursari anticipate

23 Jan, 13:56 • Redactia DailyBusiness
Erste, actionarul majoritar al Bancii Comerciale Romane (BCR), continua sa asigure finantarea bancii, in functie de necesitati, si nu a facut vreo solicitare de rambursare anticipata a liniilor de credit acordate filialei din Romania, anunta un comunicat BCR, emis vineri.
BCR: Erste continua sa ne acorde sprijin financiar si nu a solicitat rambursari anticipate

Comunicatul BCR vine ca o replica la scaderea puternica a cotatiilor actiunilor Erste pe piata austriaca de capital.

Banca este pregatita sa acorde in continuare credite, atat in lei cat si in euro, catre clienti, si sa finanteze „toate proiectele de afaceri de buna calitate, viabile”, dupa cum a declarat Wolfgang Schoiswohl, consilier al comitetului executiv BCR pe linia de afaceri corporate.

Aceasta abordare este sustinuta fara rezerve de banca-mama, Erste Group, atat pe segmentul retail, cat si pe cel al companiilor, se mai precizeaza in comunicat.

Wolfgang Schoiswohl a mai spus ca activitatea curenta a bancii arata ca aceasta dispune de o buna lichiditate in euro, ca si in lei.

Astfel, soldul creditelor acordate de BCR a avut in ultimul trimestru al anului trecut o evolutie peste media sistemului bancar, banca inregistrand in noiembrie 2008 cresteri ale cotei de piata atat pe segmentul credite retail (+ 0,5%), cat si pe cel corporate (+0,4% fata de septembrie).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului