- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Comisia Europeana a declansat procedura de deficit excesiv impotriva Romaniei

13 May, 13:27 • Redactia DailyBusiness
Comisia Europeana (CE) a declansat, miercuri, procedura de deficit excesiv impotriva Romaniei, stabilind ca deficitul bugetar din 2008, peste nivelul de 3% din PIB, nu poate fi considerat o depasire exceptionala si nici temporara a pragului acceptat prin Pactul de Stabilitate.
Comisia Europeana a declansat procedura de deficit excesiv impotriva Romaniei

„Avand in vedere deficitele bugetare de mai mult de 3% din PIB raportate in 2008, Comisia Europeana a adoptat miercuri, in cadrul componentei corective a Pactului de stabilitate si crestere, rapoarte pentru Lituania, Malta, Polonia si Romania”, se arata intr-un comunicat al institutiei europene, citat de Mediafax.

„Tinand seama de contextul economic si de toti ceilalti factori relevanti, s-a examinat daca deficitul nu s-a indepartat prea mult de valoarea de referinta si daca depasirea a avut un caracter exceptional sau temporar. Comisia a ajuns la concluzia ca in niciunul din cazuri nu a fost respectat criteriul deficitului din tratat”, se precizeaza in comunicat.

In cazul Romaniei, CE noteaza ca deficitul public a ajuns la 5,4% din PIB in anul 2008, cifra care reflecta, in principal, derapari importante ale cheltuielilor curente, in special ale celor cu salariile din sectorul public si cu prestatiile sociale.

De asemenea, CE considera ca deficitul public din 2008 reflecta si previziuni exagerat de optimiste privind veniturile si, in mai mica masura, o scadere brusca a veniturilor colectate in ultimul trimestru al anului 2008, din cauza incetinirii economice.

Comisia mentioneaza ca politica bugetara vizeaza, incepand din 2009, corectarea importantelor dezechilibre interne si externe, care au fost lasate sa ia amploare in economie.

„Aceasta face parte din programul economic adoptat in aprilie 2009 ca raspuns la asistenta financiara acordata Romaniei de Uniunea Europeana, Fondul Monetar Internațional si alte institutii. Conform programului, in 2009 Romania va limita deficitul la 5,1% din PIB”, se mai arata in comunicat.

Comisia estimeaza ca, in cazul nemodificarii politicilor, Romania va atinge un deficit bugetar de 5,6% din PIB in 2010, pe fondul unei incetiniri economice semnificative.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului