- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Consilier economic al Kremlinului: Oligarhii rusi nu vor \”supravietui\” crizei financiare

14 Sep, 10:24 • Redactia DailyBusiness
Oligarhii rusi nu vor "supravietui" crizei financiare, economia Rusiei urmand sa scape de controlul exercitat de un numar limitat de persoane si sa intre intr-un proces de modernizare si reforma, a declarat Arkadi Dvorkovich, consilier pe teme economice la Kremlin, potrivit Mediafax.
Consilier economic al Kremlinului: Oligarhii rusi nu vor \supravietui\ crizei financiare

Relansarea economiei Rusiei, chiar daca aceasta a revenit pe crestere raportat la luna precedenta, nu poate fi considerata inca sustenabila, a afirmat Dvorkovich.

In doi ani, influenta economica, exercitata in prezent de aproximativ o duzina de oligarhi aparuti in anii ’90, se va regasi in mainile a sute de antreprenori, considera el.

Datoriile celor mai puternici oameni de afaceri din Rusia au crescut ca urmare a crizei economice. Acestia au fost fortati sa vanda din active si sporind posibilitatea ca o parte dintre ei sa intre in afliment.

Presedintele Dimitri Medvedev a facut, joi, o evaluare sumbra a economiei Rusiei si a promis modernizarea industriei, lupta impotriva coruptiei si reducerea rolului statului.

„O economie ineficienta, cu o sfera de activitate semisovietica, estimari nefavorabile privind evolutia populatiei si regiunea instabila din Caucaz. Acestea sunt probleme foarte grele si pentru un stat ca Rusia”, a scris Medvedev pe siteul Gazeta.ru.

Aspiratiile presedintelui rus sunt, insa, privite cu cinism de o mare parte a rusilor.

Consilierul prezidential a respins ipotezele ca Rusia risca tulburari sociale majore.

„Sunt sceptic privind probabilitatea unor tulburari sociale majore. In majoritatea cazurilor exista cai de a mentine actuala productie si de a crea noi slujbe”, a spus el.

Recuperarea economica a Rusiei, antrenata in mare parte de revenirea preturilor petrolului si otelului, este fragila, a afirmat Dvorkovich. Cotatiile materiilor prime ar putea scadea insa in toamna, iar numarul somerilor ar putea urca.

„Nu este o recuperare economica sustenabila, nici in Rusia, nici la nivel mondial, deoarece se bazeaza pe interventia masiva a statelor si bancilor centrale”, a adaugat oficialul rus.

Autoritatile se asteapta la o crestere economica de 3,9-4,5% in a doua jumatate a anului, fata de primele sase luni, cand Rusia a inregistrat un declin al produsului intern brut de 10%. Statul a inregistrat in acest an deficit bugetar pentru prima data in ultimii 10 ani si intentioneaza sa se imprumute 20 de miliarde de dolari pentru a acoperi un deficit de circa 100 de miliarde de dolari.

Pentru 2010, executivul rus estimeaza un deficit de 6,8% din PIB.

Rata somajului in Rusia s-a situat la 8,3% in iulie, respectiv 6,3 milioane de persoane, dupa ce a atins un maxim de 10% pe parcursul anului.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 de milioane de euro din PNRR
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 ...
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și omologul ucrainean
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și ...
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai Rotem
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai ...
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument de campanie
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument ...
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității UE
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității ...
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și modificarea Legii minelor
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și ...
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță de urgență
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță ...
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant global”, spune von der Leyen
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant ...
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile magistraților
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile ...
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni