- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Contractele Romstal Leasing au crescut in S1 cu 35%, la 87,6 mil. euro

23 Jul, 11:30 • Redactia DailyBusiness
Romstal Leasing a finantat, in primul semestru al anului 2007, peste 2.500 de contracte in valoare totala de 87,6 mil. euro, in crestere cu 35% fata de rezultatele inregistrate in aceeasi perioada a anului trecut, anunta comunicatul companiei.
Contractele Romstal Leasing au crescut in S1 cu 35%, la 87,6 mil. euro

„Principalul factor care sta la baza acestei cresteri este dezvoltarea teritoriala a companiei. Leasingul instant prin SMS, alaturi de oferta promotionala de 6,75% dobanda, au avut de asemenea o contributie importanta la rezultatele obtinute in primele sase luni ale anului”, a declarat Ionut Chirila, directorul de marketing al Romstal Leasing.

Ponderea segmentelor din portofoliul companiei a fost, la finalul primului semestru al 2007, urmatoarea: autoturismele – 38,5%, vehiculele comerciale usoare si grele – 43%, motocicletele – 1,8%, echipamentele – 8% si imobilele – 11%.

Cele mai importante cresteri, fata de 2006, au fost inregistrate pe segmentele imobiliar si echipamente, care si-au triplat, respectiv dublat valoarea fata de anul trecut.

In primul semestru din 2007, Romstal Leasing a incheiat contracte de leasing imobiliar in valoare de 5,7 milioane euro, avand ca obiect in principal proiecte rezidentiale (terenuri, apartamente sau case).

Lansat in luna ianuarie 2007, leasingul instant prin SMS a inregistrat contracte in valoare de 5 milioane de euro.

In urmatorul semestru al anului 2007, Romstal Leasing va demara o campanie de marire a perioadei de creditare. Pentru autoturisme, aceasta perioada va creste de la 4 ani la 5 ani. Pentru vehicule comerciale, perioada va creste de la 5 la 7 ani iar pentru leasing imobiliar, de la 8 la 20 ani.

Dezvoltarea teritoriala a companiei va continua in al doilea semestru, pana la finalul anului compania urmand sa aiba un numar de 32 de filiale in intreaga tara, fata de 27 in prezent.

La finalul anului 2007, Romstal Leasing isi propune sa atinga o cota de piata de 4,3%.

Romstal Leasing are o experienta de peste 8 ani pe piata romaneasca si ocupa locul 5 in topul societatilor de profil din Romania intocmit de ASLR (Asociatia Societatilor de Leasing din Romania).

La finalul anului 2006, grupul financiar KBC a achizitionat pachetul majoritar de actiuni in cadrul Romstal Leasing pentru suma de 70 de milioane de euro. Tranzactia a fost finalizata in luna martie a acestui an.

KBC Lease este o sucursala a KBC Bank si este prezenta pe piata de leasing, renting, fleet management si a tranzactiilor de refinantare. In prezent, KBC Lease are peste 1.500 de angajati si activeaza in 14 tari din Europa de Vest, precum si in tari din Europa Centrala si de Est cum ar fi: Polonia, Ungaria, Cehia si Slovacia. Profitul net al KBC lease a fost de 44,6 milioane euro, iar portofoliul a fost de peste 5,5 miliarde euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ce se va întâmpla pe piața muncii în 2026: „Numărul de șomeri va crește”
Ce se va întâmpla pe piața muncii în 2026: „Numărul de șomeri va crește”
Care este riscul ca „supergripa mutantă”, care face ravagii în întreaga lume, să ajungă în România. Medicul infecționist Adrian Marinescu: „Dacă a fost în Europa, va fi și la noi”
Care este riscul ca „supergripa mutantă”, care face ravagii în întreaga lume, să ajungă ...
Fostul preşedinte al CNAS Lucian Duţă scapă de închisoare! Primise șase ani pentru o mită de 6,3 milioane de euro. REACȚIA acestuia după decizia salvatoare a instanței
Fostul preşedinte al CNAS Lucian Duţă scapă de închisoare! Primise șase ani pentru o mită de 6,3 ...
Preşedinta BCE, Christine Lagarde: „La ultimul exerciţiu de prognoză, ne-am îmbunătăţit previziunile. Am putea face asta, din nou, în decembrie”
Preşedinta BCE, Christine Lagarde: „La ultimul exerciţiu de prognoză, ne-am îmbunătăţit ...
USR contraatacă. Îl cheamă în parlament pe ministrul Justiției, să dea explicații privind ”corupția din sistem”
USR contraatacă. Îl cheamă în parlament pe ministrul Justiției, să dea explicații privind ”corupția ...
Rochii de zi versus rochii de seară: care sunt diferențele și cum le porți
Rochii de zi versus rochii de seară: care sunt diferențele și cum le porți
Un tânăr mecanic de locomotivă la CFR Călători dezvăluie ce salariu are: „Mulţi dintre voi aţi luat peste picior această meserie”
Un tânăr mecanic de locomotivă la CFR Călători dezvăluie ce salariu are: „Mulţi dintre voi ...
Burduja: Guvernul a făcut toate diligenţele ca proiectul privind pensiile magistraţilor să fie declarat constituţional
Burduja: Guvernul a făcut toate diligenţele ca proiectul privind pensiile magistraţilor să fie declarat ...
Bolojan, obsedat de reformă. Ce spune la 77 de ani de la adoptarea Declarației Universale a Drepturilor Omului
Bolojan, obsedat de reformă. Ce spune la 77 de ani de la adoptarea Declarației Universale a Drepturilor ...
Cât costă apa potabilă. Topul oraşelor cu cel mai mic preţ apă. Unde se situează Bucureştiul
Cât costă apa potabilă. Topul oraşelor cu cel mai mic preţ apă. Unde se situează Bucureştiul
Primele taxiuri fără șofer vor circula în Europa de anul viitor. Orașul unde se va înregistra premiera
Primele taxiuri fără șofer vor circula în Europa de anul viitor. Orașul unde se va înregistra premiera
SONDAJ Cât își propun românii să cheltuie de sărbători. Jumătate dintre ei spun că au un buget mai mic decât în 2024
SONDAJ Cât își propun românii să cheltuie de sărbători. Jumătate dintre ei spun că au un buget ...
Ministrul Gulyás: Ungaria nu va accepta niciun migrant, indiferent de presiuni
Ministrul Gulyás: Ungaria nu va accepta niciun migrant, indiferent de presiuni
Cât vor plăti românii pentru căldură în iarna 2025-2026. Prețul gigacaloriei în București, mult mai mic decât în alte orașe
Cât vor plăti românii pentru căldură în iarna 2025-2026. Prețul gigacaloriei în București, mult ...
Portugalia se pregătește pentru prima grevă generală din ultimii 12 ani
Portugalia se pregătește pentru prima grevă generală din ultimii 12 ani
Un bărbat a jucat de trei ori la loto în 2025 și a devenit milionar înainte de Crăciun. A pus mâna pe un jackpot de 6.200.000 de euro
Un bărbat a jucat de trei ori la loto în 2025 și a devenit milionar înainte de Crăciun. A pus mâna ...
Deficitul comercial al României a crescut cu 1%, la aproape 27,5 miliarde euro, în primele zece luni
Deficitul comercial al României a crescut cu 1%, la aproape 27,5 miliarde euro, în primele zece luni
ANAF va avea o divizie de inspectori dedicată investigării veniturilor din criptomonede. Pe cine va angaja
ANAF va avea o divizie de inspectori dedicată investigării veniturilor din criptomonede. Pe cine va ...