- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Creditul neguvernamental a crescut cu 0,4% in august, iar avansul anual s-a temperat la 8,2%

23 Sep, 11:48 • Redactia DailyBusiness
Soldul creditului neguvernamental acordat de institutiile de credit a crescut in luna august cu 0,4% (0,6% in termeni reali) fata de luna iulie, pana la nivelul de 198,68 miliarde lei, a anuntat miercuri Banca Nationala a Romaniei (BNR).
Creditul neguvernamental a crescut cu 0,4% in august, iar avansul anual s-a temperat la 8,2%

La 31 august 2009, creditul neguvernamental a inregistrat o crestere de 8,2% (3,1% in termeni reali) fata de 31 august 2008, pe seama majorarii cu 18,8% a componentei in valuta exprimata in lei (exprimat in euro, creditul in valuta s-a diminuat cu 0,6%) si a reducerii cu 4,5% a componentei in lei (-9% in termeni reali).

In august, creditul in lei s-a diminuat cu 0,2%, in timp ce creditul in valuta exprimat in lei a crescut cu 0,8% (exprimat in euro, creditul in valuta s-a majorat cu 0,6%).

Depozitele rezidentilor clienti neguvernamentali au crescut in luna august cu 1,7% fata de luna iulie, pana la nivelul de 161,39 miliarde lei.

Creditul guvernamental s-a diminuat in luna august cu 0,6%, pana la 44,697 miliarde lei. La 31 august 2009, creditul guvernamental s-a majorat cu 293,4% (274,8% in termeni reali) fata de 31 august 2008.

Depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au scazut cu 0,6%, pana la 59,759 miliarde. La 31 august 2009, depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au inregistrat o crestere de 19,8% (14,1% in termeni reali) fata de 31 august 2008.

Depozitele in lei ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) au crescut cu 4,2%, pana la 43,09 miliarde lei. La 31 august 2009, depozitele in lei ale persoanelor juridice s-au diminuat cu 1,2% (-5,9% in termeni reali) fata de 31 august 2008.

Depozitele in valuta ale rezidentilor gospodarii ale populatiei si persoane juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare), exprimate in lei, au crescut cu 2,4%, pana la nivelul de 58,54 miliarde lei (exprimate in euro, depozitele in valuta au crescut cu 2,1%, pana la 13,86 miliarde euro).

Comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, depozitele in valuta ale rezidentilor exprimate in lei au crescut cu 22,4% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor au crescut cu 2,4 1%), depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei exprimate in lei au crescut cu 18,8% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei s-au redus cu 0,6%), iar depozitele in valuta ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) exprimate in lei s-au majorat cu 28,1% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor persoane juridice au crescut cu 7,2%).

Masa monetara a fost la sfarsitul lunii august 2009 de 183,96 miliarde lei. Fata de luna iulie 2009 aceasta a crescut cu 1,4% (1,6% in termeni reali), iar in raport cu august 2008 masa monetara a crescut cu 13,3% (8% in termeni reali).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului