- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Creditul neguvernamental a urcat in octombrie a treia luna consecutiv, cu 1,2%, la 201,2 mld. lei

24 Nov, 12:58 • Redactia DailyBusiness
Soldul creditului neguvernamental s-a situat la 31 octombrie la 201,2 miliarde lei, inregistrand al treilea avans lunar consecutiv, de 1,2%, pe fondul scaderii componentei in lei cu 0,5% si avansului celei in valuta, exprimata in lei, cu 2,2%, potrivit BNR.
Creditul neguvernamental a urcat in octombrie a treia luna consecutiv, cu 1,2%, la 201,2 mld. lei

Soldul creditului neguvernamental a crescut, in termeni lunari, cu 0,1% in septembrie si cu 0,4% in august, dupa ce a scazut in lunile martie-iulie, scrie Mediafax.

In termeni reali, soldul creditului neguvernamental acordat de institutiile de credit a urcat in octombrie cu 0,7% fata de septembrie, in contextul in care imprumuturile in lei au scazut cu 0,9%. Creditul in valuta exprimat in euro s-a diminuat in octombrie cu 0,1%.

Creditul neguvernamental a inregistrat la finele lunii octombrie o crestere de 4,2%, respectiv un declin de 0,1% in termeni reali, fata perioada similara din 2008, pe seama majorarii cu 13,3% a componentei in valuta exprimata in lei (exprimat in euro, imprumutul in valuta s-a diminuat cu 3,5%) si a reducerii cu 7,1% a celei in lei (in termeni reali, scaderea a fost de 10,9%).

Soldul creditelor in lei se situa la sfarsitul lunii octombrie la 79,78 miliarde de lei, in timp ce imprumuturile in valuta totalizau 121,4 miliarde de lei.

Imprumuturile in moneda nationala acordate populatiei au totalizat la finele lunii octombrie 39,19 miliarde de lei, in scadere cu 0,5% fata de septembrie si cu 5,3% in termeni anuali.

Totodata, soldul creditelor in lei contractate de persoanele juridice, societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare, a inregistrat in octombrie un declin lunar de 0,4%, la 40,58 miliarde de lei. Comparativ cu luna octombrie 2008, imprumuturile firmelor s-au redus cu 8,7%.

Soldul creditelor in valuta contractate de populatie s-a plasat la sfarsitul lunii octombrie la 61,73 miliarde de lei, cu 2,8% peste nivelul de la 31 septembrie si cu 13,5% peste valoarea de la aceeasi data din 2008.

In ceea ce priveste firmele, se observa ca soldul finantarilor in valuta acordate de banci a crescut in octombrie cu 1,7% fata de septembrie si cu 13% comparativ cu luna similara de anul trecut, ajungand la 59,7 miliarde de lei.

Creditul guvernamental s-a diminuat in octombrie cu 7,4%, la 39,84 miliarde de lei. La 31 octombrie 2009, creditul guvernamental s-a majorat cu 231,8% (218,2% in termeni reali) fata de 31 octombrie 2008.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian „Beleaua”, implicată într-un nou dosar
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian ...
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri sezoniere spre Bulgaria, reluarea circulației până la Viena
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri ...
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații urgente
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații ...
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de la Kogălniceanu
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de ...
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. ...
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ”Ar putea fi o problemă”
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ...
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum mijloacele de a guverna orașul”
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum ...
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian Ciucu
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian ...
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând din 2025. Ce alte orașe oferă astfel de beneficii tinerilor
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând ...
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, mă înțelege”
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, ...
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul European
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul ...
Viktor Orban crede că aderarea Ucrainei la UE ar putea declanșa un război cu Rusia
Viktor Orban crede că aderarea Ucrainei la UE ar putea declanșa un război cu Rusia
Fritz, după scorul catastrofal obținut de Drulă la alegeri: ”Am pierdut o bătălie, puteam mai mult” / ”Nu ieșim din politică și de la guvernare”
Fritz, după scorul catastrofal obținut de Drulă la alegeri: ”Am pierdut o bătălie, puteam mai ...