- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

CSA: Asiguratorii au platit daune de 5 mil. euro pana in octombrie, in urma inundatiilor din acest an

12 Oct, 13:52 • adrian.mihaltianu
Companiile de asigurari au platit, pana la inceputul lunii octombrie, daune de peste 5 milioane de euro, in urma inundatiilor din acest an, a declarat Angela Toncescu (foto), presedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA).
CSA: Asiguratorii au platit daune de 5 mil. euro pana in octombrie, in urma inundatiilor din acest an

Astfel, au fost avizate pana in octombrie 4.500 de dosare de daune.

„De asemenea, companiile au rezerve de daune de 15,5 milioane de euro, care urmeaza sa fie eliberate pe masura instrumentarii dosarelor”, a spus Toncescu, prezenta la ICAR Forum.

Companiile de asigurari, membre ale Pool-ului de Asigurare Impotriva Dezastrelor Naturale (PAID) au emis, din 15 iulie si pana in prezent, 75.000 de asigurari obligatorii ale locuintei, potrivit lui Marius Bulugea, presedintele PAID.

„Este recomandabil ca persoanele care detin locuinte ale caror valori de piata depasesc sumele asigurate prin asigurarea obligatorie, sa incheie si o asigurare facultativa pana la valoarea reala a imobilului. In acest fel, protectia imobilului este integrala, asigurarea obligatorie furnizand o protectie minima, cu caracter social”, a precizat Angela Toncescu.

Aceasta se asteapta ca jumatate dintre proprietarii de locuinte sa incheie o asigurare obligatorie in primul an de functionare a legii asigurarilor obligatorii, adica pana pe 15 iulie 2011.

„Asigurarea locuintei nu este nicidecum o taxa, ci un instrument de protectie financiara minima in caz de dezastru”, a subliniat oficialul CSA.

„Spre deosebire de taxe si impozite, care nu au destinatii anume, ci sunt folosite pentru a finanta toate serviciile publice oferite de catre stat, primele de asigurare incasate au o destinatie precisa si exclusiva – aceea de a constitui fondul din care se vor plati despagubiri asiguratilor in caz de dezastru”, a adaugat Angela Toncescu.

Primele polite de asigurare obligatorie a locuintei au fost emise pe 15 iulie 2010 si acopera riscul de cutremur, inundatie si alunecare de teren.

Proprietarii de locuinte sunt obligati sa incheie o asigurare obligatorie pana la 15 ianuarie 2011. Dupa expirarea acestui termen, cei care nu se vor conforma vor fi sanctionati de primarii cu amenzi intre 100 si 500 lei.

Romanii au de ales intre ofertele a 13 asiguratori, membri ai PAID: ABC, Ardaf, Astra, Carpatica, Certasig, City Insurance, Credit Europe, Euroins, Generali, Grawe, Groupama, Platinum si Uniqa.

O polita costa 20 euro in cazul locuintelor tip A si de 10 euro in cazul locuintelor tip B, suma maxima asigurata fiind de 20.000 de euro pentru locuintele de tip A si de 10.000 de euro pentru locuintele de tip B.

Locuinta de tip A este o constructie cu structura de rezistenta din beton armat sau metal si cu pereti exterior din caramida arsa, piatra, beton, cu sau fara cadre de beton armat, lemn si alte materiale asemanatoare, rezultate in urma unui tratament chimic.

Locuinta de tip B este o constructie din caramida nearsa, valatuci, chirpici, pamant batut si alte materiale asemanatoare, nesupuse unui tratament termic sau chimic, cu pereti de orice fel, acoperite cu stuf, paie, trestie sau coceni.

Potrivit Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), in Romania exista 8,3 milioane de locuinte proprietate personala, dintre care 4,5 milioane in orase si 3,8 milioane in mediul rural.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”