- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Datoria publica a urcat cu aproape 40 mld. lei anul trecut si a ajuns la 29,3% din PIB

25 Feb, 17:47 • Redactia DailyBusiness
Datoria publica a Romaniei a crescut anul trecut cu aproape 40 miliarde de lei, ajungand la 29,29% din PIB, in urcare cu aproape opt puncte procentuale fata de nivelul inregistrat la finele anului 2008, de 21,8% din PIB, reiese din datele prezentate de Ministerul Finantelor Publice (MFP).
Datoria publica a urcat cu aproape 40 mld. lei anul trecut si a ajuns la 29,3% din PIB

Pe parcursul anului trecut, datoria publica a crescut de la 109,75 miliarde de lei la 148,05 miliarde de lei, relateaza Mediafax.

La calculul datoriei publice, MFP a luat in considerare un nivel al PIB-ului in termeni nominali de 505,5 miliarde de lei pentru anul trecut si de 503,9 miliarde lei pentru 2008.

Potrivit datelor Ministerului Finantelor, aproape jumatate din datoria publica a Romaniei era in lei, respectiv 47,5%, in scadere fata de ponderea de 59,6% inregistrata la finele anului 2008.

In acelasi timp, ponderea datoriei publice in euro a crescut semnificativ anul trecut, de la 28,95% din total, la 41,11%, pe seama imprumuturilor externe realizate in ultimul an. Ponderea datoriei publice in alte valute s-a pastrat aproape neschimbata, la 11,39%.

Pe tipuri de instrumente, cea mai mare pondere a datoriei publice era reprezentata de imprumuturi de stat (38%), urmata de certificate de trezorerie, cu o pondere de 17%, si obligatiuni de stat (16,8%).

Eurobondurile reprezinta 6,61% din totalul imprumuturilor, in timp ce finantarea din alte surse are o pondere de 21,47%.

Emisiunile de titluri de stat pe piata interna s-au ridicat la 76,1 miliarde de lei anul trecut, ocupand cea mai ridicata pondere in structura imprumuturilor. Imprumuturile de stat s-au ridicat la 37,17 miliarde de lei, respectiv 35,1 miliarde contractate direct, iar 2,07 miliarde de lei au fost imprumuturi garantate de stat.

Jeffrey Franks, seful misiunii FMI care a evaluat in luna ianuarie acordu stand-by, declara la finele lunii ianuarie ca datoria publica nu va reprezenta un pericol pentru Romania atat timp cat va fi aplicat un proces de consolidare fiscala prin care sa se reduca deficitul bugetar la 5,9% din PIB in 2010, iar apoi acesta va intra in tinta stabilita prin tratatul de la Maastricht, de sub 3% din PIB.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici au fost creşterile cele mai mari
Bolojan, despre reducerea accizei la combustibili: În prima etapă ne concentrăm pe motorină, aici ...
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie obiectivele României
Nicușor Dan afirmă că reforma instituțiilor, aderarea la OCDE și adoptarea euro trebuie să fie ...
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Rachetă iraniană interceptată în spațiul aerian al Turciei, al patrulea incident într-o lună
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări a tensiunilor
Trump amenință că va „distruge complet” infrastructura iraniană, pe fondul unei posibile escaladări ...
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
Cele două fetițe date dispărute din Târnăveni au fost găsite în viață de un pădurar
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților
ÎCCJ dă Guvernul în judecată pentru neplata restanțelor salariale ale magistraților