- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Feroneria Arad: A doua etapa a majorarii de capital

09 Apr, 07:28 • Redactia DailyBusiness
Producatorul aradean de accesorii de feronerie pentru mobilier, usi si ferestre, Feroneria SA, trece la etapa a doua de majorare a capitalului social, in care se vor putea subscrie 2.703.439 actiuni, la un pret de subscriere de 0,10 lei/actiune.
Feroneria Arad: A doua etapa a majorarii de capital

Valoarea nominala a unei actiuni este de 0,10 lei, iar aceste actiuni vor putea fi subscrise doar de actionarii inregistrati la data de 11 ianuarie 2008, care au subscris in etapa I integral cat aveau dreptul conform cotelor detinute. Fiecare din acesti actionari va avea dreptul sa subscrie in etapa doua cate 0,1898121 actiuni pentru fiecare actiune detinuta, cu rotunjirea numarului final de actiuni in minus la cifra intreaga.

In urma finalizarii primei etape din cadrul majorarii de capital social prin aport in numerar al actionarilor, decisa prin hotararea Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor (AGEA) de la SC Feroneria SA, din decembrie 2007, s-a constatat ca, actionarii inregistrati in registrul actionarilor la data de inregistrare 11 ianuarie 2008 au subscris 14.243.486 actiuni din totalul de 16.946.925 actiuni.

Actiunile nou-emise au fost oferite actionarilor in mod corespunzator procentului detinut in capitalul social, fara a fi exclus dreptul unui actionar de a subscrie o cota inferioara celei ce i s-ar cuveni. Dintre toti actionarii care au subscris in cadrul primei etape, doar unul singur a subscris mai putine actiuni decat avea dreptul. Acesta detinea 775 actiuni si a subscris doar 75. Conform hotararii AGEA, acest actionar nu va mai avea dreptul sa participe la majorarea capitalului social in etapa a doua, indicele de subscriere in noua etapa urmand a se calcula prin raportarea la detinerile actionarilor de la data de inregistrare care au subscris integral in etapa I conform cotelor detinute (14.242.711 actiuni).

Prima etapa de subscriere s-a derulat in perioada 17 ianuarie – 18 martie 2008, iar pretul de subscriere al actiunilor a fost stabilit la valoarea nominala, adica 0,10 lei pentru fiecare actiune nou emisa. Fiecare actionar indreptatit a putut sa subscrie in prima etapa cate o actiune noua pentru fiecare actiune detinuta.

Cea de a doua etapa de subscriere va incepe dupa data de 5 mai 2008.
SC Feroneria SA a fost fondata in anul 1924, avand traditie in domeniul fabricarii feroneriei pentru mobila. Pana in 1990, fabrica a functionat sub denumirea IAMMBA. Actiunile SC Feroneria Arad se tranzactioneaza pe piata Rasdaq sub simbolul FERO.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Cozonacul românesc în 2025- între tradiție, inovaţie şi echilibru nutrițional
Cozonacul românesc în 2025- între tradiție, inovaţie şi echilibru nutrițional
Google, căutat de UE la copyright. Ancheta deschisă de Comisia Europeană vizează o amendă de 10% din venituri
Google, căutat de UE la copyright. Ancheta deschisă de Comisia Europeană vizează o amendă de 10% ...
Locul de muncă plătit cu 120.000 de euro pe an în Danemarca. Ce calificări trebuie să aibă doritorii
Locul de muncă plătit cu 120.000 de euro pe an în Danemarca. Ce calificări trebuie să aibă doritorii
Carnea de porc pentru masa de Crăciun. Recomandările experților și prețurile din 2025
Carnea de porc pentru masa de Crăciun. Recomandările experților și prețurile din 2025
Concedieri 2026. O mare bancă elvețiană ar putea concedia 10.000 de angajați până în 2027
Concedieri 2026. O mare bancă elvețiană ar putea concedia 10.000 de angajați până în 2027
Taxa care va crește factura de energie. Cât vor plăti în plus românii și de când se aplică
Taxa care va crește factura de energie. Cât vor plăti în plus românii și de când se aplică
Perspective sumbre pe piața muncii în 2026. Expert HR: „Numărul de șomeri va crește. Depinde foarte mult de deschiderea acelor oameni de a se reorienta”
Perspective sumbre pe piața muncii în 2026. Expert HR: „Numărul de șomeri va crește. Depinde ...
Donald Trump îi cere lui Zelenski să organizeze alegeri în plin război și acuză „lipsa democrației” în Ucraina
Donald Trump îi cere lui Zelenski să organizeze alegeri în plin război și acuză „lipsa democrației” ...
Sărbători cu prețuri mai mari. Cât au ajuns să coste brazii de Crăciun și cum se descurcă românii în anul scumpirilor
Sărbători cu prețuri mai mari. Cât au ajuns să coste brazii de Crăciun și cum se descurcă românii ...
Covid, versiunea 2025-2026. O nouă formă de gripă, extrem de agresivă, se răspândește rapid. Britanicii iau deja măsuri specifice pandemiei de Covid!
Covid, versiunea 2025-2026. O nouă formă de gripă, extrem de agresivă, se răspândește rapid. Britanicii ...
Vizita ministrului german al Apărării, Boris Pistorius, anulată din motive medicale. Programul militar româno-german continuă la nivel de secretari de stat
Vizita ministrului german al Apărării, Boris Pistorius, anulată din motive medicale. Programul militar ...
Ce salariu are un mecanic de locomotivă la CFR. Suma la care nimeni nu se aștepta
Ce salariu are un mecanic de locomotivă la CFR. Suma la care nimeni nu se aștepta
S-a prăbușit un avion, posibil cu șapte oameni la bord! Nu se știe dacă sunt supraviețuitori
S-a prăbușit un avion, posibil cu șapte oameni la bord! Nu se știe dacă sunt supraviețuitori
Grindeanu, despre ieșirea social-democraților de la guvernare: PSD nu amenință niciodată fără analiză internă
Grindeanu, despre ieșirea social-democraților de la guvernare: PSD nu amenință niciodată fără ...
Vladimir Ionaș: Ieșirea PSD de la guvernare ar fi o greșeală. Partidul ar trebui să vizeze excluderea USR din Executiv
Vladimir Ionaș: Ieșirea PSD de la guvernare ar fi o greșeală. Partidul ar trebui să vizeze excluderea ...
PSD-iștii vor vota dacă rămân la guvernare. Grindeanu: ”Să continue investițiile locale, ăsta e șantaj?”
PSD-iștii vor vota dacă rămân la guvernare. Grindeanu: ”Să continue investițiile locale, ăsta ...
Ce salarii primesc militarii care se înrolează voluntar. Ministerul Apărării a făcut anunțul: „Vor fi pregătiți între 1.000 şi 10.000 de militari”
Ce salarii primesc militarii care se înrolează voluntar. Ministerul Apărării a făcut anunțul: „Vor ...
Călin Georgescu va fi judecat pentru propagandă legionară. Instanța a respins excepțiile prin care se cerea întoarcerea dosarului la procurori
Călin Georgescu va fi judecat pentru propagandă legionară. Instanța a respins excepțiile prin care ...