- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Guvernul va discuta miercuri prelungirea programului Prima Casa

04 Jan, 14:27 • Redactia DailyBusiness
Premierul Emil Boc, a declarat, luni, dupa sedinta Biroului Permanent National, ca in sedinta de miercuri a Executivului se va discuta despre prelungirea programului Prima Casa, la care se vor aduce unele modificari.
Guvernul va discuta miercuri prelungirea programului Prima Casa

„Vom discuta in Guvern si va vom informa cu privire la decizia noastra cu privire la acest program. Asa cum am spus, el va continua, dar va fi restructurat astfel incat sa putem pune un accent si mai mare pe locuintele care se construiesc de la zero”, a spus Boc.

Reprezentanti ai Fondului National de Garantare a Creditelor pentru IMM (FNGCIMM), ai Ministerului Finantelor si ai BNR se vor intalni miercuri pentru a discuta despre deblocarea programului Prima Casa si modificarile care vor fi aduse, au declarat, luni, pentru Mediafax, surse oficiale.

FNGCIMM nu mai accepta dosare de la banci pentru Prima Casa, deoarece nu a fost aprobat inca in Guvern un act normativ privind sumele care urmeaza sa fie utilizate in acest an.

„Programul Prima Casa va fi deblocat in momentul in care un act normativ dispune ca o parte din plafonul neutilizat pentru anul trecut va putea fi utilizat si in 2010”, a declarat Aurel Saramet, presedintele FNGCIMM.

El a aratat ca Fondul a primit anul trecut aproximativ 11.500 de cereri in cadrul programului Prima Casa, valoarea garantiilor acordate insumand 485 milioane de euro. Astfel, din plafonul de un miliard de lei aprobat initial ar ramane o suma de 515 milioane de euro, care ar putea fi transferata pentru acordarea de garantii in 2010.

„Daca se va face o suplimentare, se va face doar pentru case noi, ce urmeaza a fi construite. Acesta este insa doar opinia mea. Inteleg ca sunt preocupari in aceasta zona”, a mai spus Saramet.

Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor, a declarat recent ca programul Prima Casa ar putea fi modificat, pentru sustinerea constructiei de locuinte, nu doar pentru achizitii, in contextul in care exista un plafon de jumatate de miliard de euro neutilizat.

Surse ministeriale au declarat la finele lunii decembrie ca una dintre modificarile programului Prima Casa este aceea ca statul va verifica mai des decat doar o data la trei luni gradul de utilizare de catre banci a plafonului alocat in program.

De asemenea, statul va efectua realocari de garantii, iar persoanele care cumpara locuinte cu garantii de stat nu vor avea dreptul sa intraineze in niciun mod casa timp de 5 ani.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 de milioane de euro din PNRR
CCR amână din nou decizia privind pensiile speciale. Comisia Europeană analizează suspendarea a 231 ...
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și omologul ucrainean
România își reafirmă sprijinul pentru Ucraina. Întâlnire la Bruxelles între Radu Miruță și ...
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai Rotem
România vrea trenuri pe hidrogen și producție locală de material rulant, în parteneriat cu Hyundai ...
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
ANAF poate declara firmele inactive dacă nu depun situațiile financiare în termen
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Companiile americane vor să continue investițiile în România, anunță Nicușor Dan
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument de campanie
Zelenski pe afișele electorale din Ungaria: Cum transformă Viktor Orban războiul într-un instrument ...
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
SUA: Pentagonul va integra ChatGPT în propria platformă de lucru – GenAI.mil
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Bolojan vrea să oblige medicii să rămână în România. Specialiștii avertizează asupra riscurilor
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității UE
Nicușor Dan participă la prima reuniune informală a Consiliului European din 2026 pe tema competitivității ...
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
CAB respinge cererea de suspendare din funcție a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Medicii rezidenți resping propunerea lui Bolojan: „Motivați, nu obligați”
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și modificarea Legii minelor
Nicușor Dan obține la CCR respingerea legii privind concesionarea directă a locurilor de veci și ...
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță de urgență
Cseke Attila: Proiectul privind reforma administrației este ajustat spre a fi adoptat prin ordonanță ...
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Vreme schimbătoare în România. Încălzire până sâmbătă, apoi vreme rece și precipitații mixte
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant global”, spune von der Leyen
Strasbourg: UE trebuie să elimine obstacolele din piața unică pentru a deveni un „veritabil gigant ...
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile magistraților
Tudorel Toader: România nu va pierde fondurile europene, în ciuda amânărilor CCR privind pensiile ...
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Bolojan: Centrele militare județene ar urma să treacă în administrarea Ministerului Apărării în 2027
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni
Criză fără sfârșit la Curtea de Argeș. Zeci de mii de oameni, fără apă potabilă de patru luni