- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Ministerul Economiei: Companiile din energie nu se mai pot baza pe sprijin guvernamental

30 Oct, 14:23 • Redactia DailyBusiness
Romania va avea probleme foarte mari de finantare a proiectelor energetice, pentru ca societatile nu se mai pot baza pe sprijin de la guvern, intrucat totul este privit ca ajutor de stat la Bruxelles, a declarat, Tudor Serban, secretarul de stat in Ministerul Economiei, la o dezbatere pe tema energiei nucleare.
Ministerul Economiei: Companiile din energie nu se mai pot baza pe sprijin guvernamental

„Romania are probleme financiare foarte mari in sustinerea tuturor proiectelor. Avem nevoie de ajutor”, a spus Serban, citat de Mediafax.

„Daca se mai arunca un Fond Monetar peste tine, vreau sa spun ca nici BEI (Banca Europeana de Investitii – n.r.) nu te mai ajuta. Ne va fi foarte greu sa gasim solutii. Orice am vrea sa demaram vom avea probleme cu statul, care nu ne mai poate ajuta”, a adaugat oficialul Ministerului Economiei.

Investitiile in sectorul energetic pot fi derulate doar de companiile de profil, dar acestea au nevoie de sprijin care sa nu fie considerat de autoritatile europene ca ajutor de stat.

„In prezent, toate proiectele mari din energie nu pot fi sustinute de stat, ci doar de companii, pentru ca ar fi considerat ajutor de stat. Trebuie sa se faca un lobby puternic la Bruxelles, pentru ca societatile de stat nu pot sustine aceste proiecte prin bugetele proprii”, a aratat Serban.

El a enumerat o serie de proiecte energetice, care necesita fonduri de miliarde de euro, precum constructia reactoarelor 3 si 4 la Cernavoda (4 miliarde euro), sectorul hidroenergetic (2,5 miliarde euro) si reabilitari in sectorul extractiei de carbune (3 miliarde de euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...