- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Ministra de Externe, Oana Țoiu, discuție telefonică cu secretarul de stat al SUA, Marco Rubio. Despre ce au vorbit

01 Aug, 09:59 • Aprozeanu Razvan
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a avut astăzi o discuție cu ministra română de Externe, Oana Țoiu, potrivit anunțului făcut de purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat, Tammy Bruce.
Ministra de Externe, Oana Țoiu, discuție telefonică cu secretarul de stat al SUA, Marco Rubio. Despre ce au vorbit

Cei doi oficiali au discutat despre cooperarea bilaterală în domeniul apărării, energiei și combaterii migrației ilegale, potrivit Digi24.

„Secretarul Rubio i-a reiterat ministrului Toiu dorința noastră pentru un comerț corect și echilibrat și a salutat participarea României la programul de verificare electronică a cetățeniei”, a mai spus Bruce.

Citește și: Oana Țoiu, despre bugetari plătiți să promoveze mediul de afaceri românesc în străinătate: ”Nu ştiau engleză și nici limba statului respectiv. Mă îndoiesc că vor putea continua”

Oana Țoiu a scris pe platforma X că a avut „o discuție productivă” cu Rubio și a detaliat subiectele de pe agenda convorbirii.

Rezumatul convorbirii telefonice

O temă a fost aprofundarea Parteneriatului Strategic dintre cele două țări, „un parteneriat de mare importanță pentru țările noastre și pentru regiune”.

„Lucrăm împreună bazându-ne pe realizările obținute în timpul primei administrații a președintelui Trump în domenii cheie: Securitate și apărare: investiții în coproducție, prezența SUA – NATO în România și rolul important al inovării și al capacităților tehnice puternice ale SUA pentru achizițiile de apărare atât ale UE, cât și ale NATO; Energie, cu accent pe SMR (reactoare nucleare de mici dimensiuni, n.r.), energie nucleară și Marea Neagră; angajamentul nostru de a coopera în domeniul migrației și al obiectivelor de renunțare la vize”, a spus Țoiu.

Ea a precizat că va efectua o vizită oficială la New York în luna septembrie, considerând că va fi „un moment bun pentru un dialog privind următorii pași și pentru pregătirea vizitei președintelui Nicușor Dan” în SUA, la începutul anului viitor.

„Ministrul afacerilor externe și-a exprimat încrederea că obiectivele de securitate internă ale Administrației Trump vor fi susținute prin participarea României în Programul Visa Waiver, reafirmând importanța specială pe care autoritățile române o acordă acestui subiect și angajamentul acestora de a coopera îndeaproape cu instituțiile americane implicate, precum și buna colaborare interminsterială și aportul important al premierului în urmărirea acestui obiectiv”, arată și un comunicat al MAE.

La invitația Statelor Unite ale Americii, transmisă de secretarul de stat Marco Rubio, ministra de Externe Oana Țoiu a anunțat intenția României de a adera la Declarația Comună privind Securitatea și Reziliența Cablurilor Submarine, în cadrul Adunării Generale a ONU din septembrie.

Totodată, Oana Țoiu a salutat semnarea Acordului Comercial UE–SUA, evidențiind importanța acestuia pentru consolidarea relației transatlantice. Ea a reafirmat sprijinul României pentru obținerea unui compromis echilibrat și constructiv între cele două blocuri, în beneficiul producătorilor, consumatorilor și investitorilor de ambele părți ale Atlanticului, se mai arată în comunicat.

Vezi și: Rusia a pierdut 100.000 de soldaţi în Ucraina, spune secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului din Ucraina sunt inacceptabile pentru Kremlin
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului ...
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul Energiei să devină coordonator principal al proiectului de 5 miliarde de euro
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul ...
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba