- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Murat Atay este noul director general al Garanti Bank Romania

01 Apr, 11:05 • Redactia DailyBusiness
Murat Atay (foto) este de marti noul director general al Garanti Bank Romania, acesta inlocuindu-l pe Berat Icinsel, care a coordonat activitatea bancii incepand din octombrie 2005, a anuntat banca.
Murat Atay este noul director general al Garanti Bank Romania

Potrivit comunicatului bancar, emis miercuri, Berat Icinsel urmeaza sa isi continue activitatea in cadrul grupului Garanti din Turcia.

Murat Atay are o experienta de peste 15 ani in cadrul Garanti Turcia, in prezent cea mai mare banca privata turca. In cadrul experientei sale bancare, Atay a coordonat cea mai mare unitate a Garanti Turcia, avand in administrare active de peste 3 miliarde de dolari (circa 2 miliarde euro).

Murat Atay are 38 de ani, este casatorit si are 2 copii. Este licentiat in stiinte economice si administrative si a absolvit un program MBA in Finante la Universitatea Yeditepe din Istanbul.

El a declarat ca principalul sau obiectiv va fi consolidarea activitatii bancii, o etapa care urmeaza in mod normal unei extinderi accentuate, precum cea prin care a trecut Garanti Bank in ultima perioada.

„Sunt aici pentru a creste cota de piata a bancii si numarul de clienti, continuand dezvoltarea portofoliului de produse si servicii oferit”, a spus Murat Atay.

Banca are pe plan local 49 de agentii si peste 640 de angajati. Activele Garanti Bank Romania erau la finele lui 2008 in valoare de peste 450 milioane de euro, iar numarul de clienti depasea 50.000.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului