- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Peste 600 patroni brasoveni au cerut suspendarea activitatii firmelor

01 May, 14:21 • Redactia DailyBusiness
Peste 600 de patroni brasoveni au decis, in luna aprilie, sa-si "inghete" activitatea firmelor pe care le conduc, de teama impozitului forfetar, transmite corespondentul NewsIn.
Peste 600 patroni brasoveni au cerut suspendarea activitatii firmelor

La sediul Registrului Comertului Brasov, in ultimele zile s-au format cozi de zeci de persoane, patronii inghesuindu-se sa beneficieze de clauza legala care le permite suspendarea activitatii firmelor pe o perioada de pana la trei ani. Daca in data de 27 aprilie, la Registrul Comertului erau inregistrate 261 de cereri, directorul Registrului Comertului Brasov, Rodica Irinel Pasculet a anuntat ca numarul cererilor depuse pina joi a ajuns la peste 600. Aceste cifre situeaza Brasovul pe locul al doilea in tara in ceea ce priveste numarul agentilor economici care au solicitat suspendarea activitatii.

„Nu se merita sa mai tin firma. Prefer sa ii suspend activitatea. Ce rost are sa platesc 500 de euro impozit pentru nimic, daca firma mea nici macar nu are activitate comerciala”, a spus unul dintre patroni.

Impozitul forfetar a fost introdus la rectificarea bugetului pe 2009, aprobata de Guvern acum aproape doua saptamani, si ar urma sa fie aplicat de la 1 mai. Totusi, firmele care isi incep acum activitatea si cele ce isi suspenda temporar activitatea nu sunt obligate sa plateasca impozitul forfetar.

De la 1 mai 2009, firmele care au o cifra de afaceri cuprinsa intre 0 si 52.000 lei (circa 12.000 euro) vor plati un impozit minim in acest an de 1.467 lei (341 euro), sau 183,3 lei lunar, urmand ca in 2010 impozitul minim datorat statului sa fie de 2.200 lei (putin peste 500 euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului