- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Petrom a deschis primul birou al unei companii romanesti la Bruxelles

06 May, 14:44 • Redactia DailyBusiness
Petrom a deschis primul birou al unei fime romanesti la Bruxelles, a anuntat miercuri societatea de petrol si gaze, cea mai mare companie din tara.
Petrom a deschis primul birou al unei companii romanesti la Bruxelles

„Rolul acestui birou este de a asigura o participare activa la procesul de elaborare a politicilor europene si un flux informativ cu privire la politicile UE, la activitatile institutiilor europene si la proiecte relevante pentru companie”, se mentioneaza in comunicatul Petrom, publicat pe site-ul companiei.

Biroul a fost deschis in luna mai si este situat in zona institutiilor europene, foarte aproape de cladirile Berlaymont (sediul central al Comisiei Europene) si Justus Lipsius (sediul Consiliului Uniunii Europene).

Pe langa institutiile europene la Bruxelles functioneaza un numar semnificativ de reprezentante ale celor mai importante companii, ale structurilor administrative, ale asociatilor patronale, toate acestea avand ca obiectiv participarea activa la procesul de elaborare a politicilor europene in domeniile lor de interese.

„Se impune sa fim prezenti si activi la Bruxelles, avand in vedere ca o mare parte din legislatia care vizeaza activitatea noastra urmeaza sa fie dezbatuta si adoptata acolo”, a spus Mariana Gheorghe, director general Petrom.

Ea a precizat ca Petrom este prima companie din Romania care deschide un birou la Bruxelles si si-a exprimat increderea ca exemplul societatii va fi urmat si de alti operatori din Romania, „pentru ca vocea si interesele companiilor romanesti trebuie sa se faca auzite si cunoscute in mediul european”.

„In plus, aderarea Romaniei la Uniunea Europeana ofera posibilitatea accesarii unor fonduri structurale si europene, iar un birou de reprezentare la Bruxelles poate fi foarte util in acest sens”, a adaugat directorul general al Petrom.

Activitatile Petrom la Bruxelles vor fi gestionate de catre directia de Comunicare si Afaceri Publice a companiei. Biroul Petrom se afla in aceeasi locatie cu cel al OMV.

Petrom este cea mai mare companie romaneasca de petrol si gaze, cu activitati in sectoarele Explorare si Productie, Rafinare si Produse Petrochimice, Marketing, Gaze Naturale si Energie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului