- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Presedintele AIG ameninta cu demisia din cauza limitarilor pe salarii impuse de guvern

11 Nov, 17:46 • Redactia DailyBusiness
Robert Benmosche (foto), presedintele executiv al American International Group (AIG), a comunicat consiliului director ca si-ar putea da demisia din cauza limitarilor pe care guvernul le-a impus in ceea ce priveste salariile directorilor, potrivit unor surse citate de Bloomberg.
Presedintele AIG ameninta cu demisia din cauza limitarilor pe salarii impuse de guvern

Benmosche a facut aceste comentarii in cadrul sedintei consiliului director de saptamana trecuta. Acesta ocupa functia de presedinte executiv din august.

Guvernul american a anuntat impunerea de reduceri ale remuneratiilor sefilor a sapte companii pe care statul le-a sprijinit financiar printre care se numara si AIG.

Kenneth Feinberg, persoana desemnata sa supravegheze salariile din aceste companii, a prevazut reducerea cu 90% a remuneratiilor pentru cel mai bine platiti 25 de sefi din aceste firme, iar urmatorul sau obiectiv este extinderea masurii la urmatorii 75 de directori in functie de nivelul salariilor.

In martie, acordarea unor bonusuri totale de 165 milioane dolari unor manageri din AIG, dupa salvarea sa cu banii contribuabililor americani, a generat un val de indignare in opinia publica, in presa si in Congres.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ lucrurile funcţionează
Nicuşor Dan: Partidele se atacă de mult timp, ne-au dat ocazia să ne obişnuim. Pe plan administrativ ...