- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

ProCredit, Garanti si Piraeus au majorat dobanzile la depozite

17 Nov, 11:39 • Redactia DailyBusiness
ProCredit Bank Romania, Garanti Bank Romania si Piraeus Bank Romania au majorat, incepand de luni, bonificatiile oferite pentru depozitele la termen in moneda nationala pana la valori de 14,3% pe an, 13,75% pe an si, respectiv, 13,5% pe an, au anuntat luni bancile.
ProCredit, Garanti si Piraeus au majorat dobanzile la depozite

ProCredit Bank Romania a crescut dobanzile la economiile in termen in lei, noile bonificatii fiind curprinse intre 10 si 14% pe an, cele mai mari dobanzi fiind oferite in cazul economiilor cu maturitate la 6 luni. Pentru economiile deschise de pensionari, banca a majorat dobanzile la economiile la termen in lei pana la 14,3% pe an, randamente ce pot fi obtinute pentru depozitele pe 6 luni.

Totodata, Piraeus Bank Romania a crescut dobanzile pentru depozitul la termen Star in lei cu 0,5 puncte procentuale, cele mai mari bonificiatii ajungand pana la 13,5%, a anuntat luni institutia financiara.

Dupa majorare, dobanzile oferite de Piraeus pentru depozitul Star variaza intre 12,5% si 13,5% pe an, in functie de maturitatea economiilor, cea mai mare dobanda fiind oferita in cazul economiilor cu termen de un an.

Noile dobanzi intra in vigoare de luni si se aplica economiilor noi constituite de persoanele fizice si juridice. Desi initial depozitul Star era adresat persoanelor fizice, din luna noiembrie, Piraeus Bank Romania a extins ofera pe acest produs si catre persoanele juridice.

La randul sau, Garanti Bank Romania a majorat dobanzile la economiile la termen in lei si valuta pentru persoane fizice si juridice. Noile valori ajung pana la 13,75% pe an la lei si la 6% pe an la euro, in cazul persoanelor fizice si pana la 9,5% pe an la lei si 4,75% pe an la euro, pentru companii. La dolari, noile bonificatii oferite de banca urca pana la 3,8% pe an la persoane fizice si 3% pe an la persoane juridice.

Banca a modificat de asemenea dobanzile oferite la economiile la termen pentru persoanele fizice in franci elvetieni si lire sterline, care ajung in prezent pana la 1,75% pe an si, respectiv, 4% pe an.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ucraina pregătește un nou plan de pace, care să excludă cedarea de teritorii
Ucraina pregătește un nou plan de pace, care să excludă cedarea de teritorii
Ședință la PSD, după înfrângerea de la alegerile pentru Capitală. Ce vor decide social-democrații
Ședință la PSD, după înfrângerea de la alegerile pentru Capitală. Ce vor decide social-democrații
Hidroelectrica a atras 14.000 de noi clienți de Black Friday, cu un preț de numai 0,40 lei/kWh la încheierea unui contract pe o perioadă de un an
Hidroelectrica a atras 14.000 de noi clienți de Black Friday, cu un preț de numai 0,40 lei/kWh la încheierea ...
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, au murit
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, ...
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian „Beleaua”, implicată într-un nou dosar
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian ...
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri sezoniere spre Bulgaria, reluarea circulației până la Viena
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri ...
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații urgente
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații ...
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de la Kogălniceanu
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de ...
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. ...
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ”Ar putea fi o problemă”
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ...
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum mijloacele de a guverna orașul”
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum ...
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian Ciucu
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian ...
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat