- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Profit si venituri in scadere pentru Impact Bucuresti in T2

14 Aug, 07:53 • Redactia DailyBusiness
Compania Impact Bucuresti a inregistrat in al doilea trimestru un profit de 8,66 milioane lei (2,72 mil.euro). Rezultatele financiare sunt in scadere cu 20,7% fata de intervalul similar din 2006, precizeaza compania.
Profit si venituri in scadere pentru Impact Bucuresti in T2

Cifra de afaceri a companiei din cel de-al doilea trimestru din 2007 a fost de 14,78 milioane lei (4,72 milioane euro), de 4,28 ori mai mica decat in perioada similara din 2006.

Comparativ cu primul trimestru din 2007, cand Impact a afisat un profit net de 2,18 milioane lei (aprox. 686.000 euro) si o cifra de afaceri de 17,34 milioane lei (5,46 mil.euro), profitul net din cel de-al doilea trimestru este de 4 ori mai mare, dar afacerile s-au comprimat cu circa 15%.

Carmen Sandulescu, director economic Impact, a declarat, pentru NewsIn, ca rezultatul din activitatea financiara in al doilea trimestru al acestui an se datoreaza disponibilitatilor financiare mari de la sfarsitul anului, care au fost valorificate prin depozite bancare, emisiunii de obligatiuni in valoare 8,6 milioane euro, pe baza aprecierii continue a monedei nationale in raport cu euro, precum si datorita caselor vandute cu plata in rate, la care Impact incaseaza dobanzi.

Impact estimeaza pentru 2007 un profit operational de 27,54 milioane lei (8,67 mil.euro), in urma demararii mai multor proiecte imobiliare. Veniturile totale ale companiei sunt prevazute in acest an la 290,42 milioane lei (91,5 mil.euro), iar cheltuielile totale, la 262,88 milioane lei (82,8 mil.euro). Estimarile pentru 2007 sunt facute conform standardelor internationale de raportare financiara (IFRS).

Principalii actionari ai Impact Bucuresti sunt Dan Ioan Popp cu 30,20%, Carmen Sandulescu cu 11,31%, Julius Baer Investment LLC cu 5,05% si East Capital cu 5,35%.

In prezent, capitalul social al companiei este divizat intr-un miliard de actiuni, cu o valaore nominala de 0,10 lei.

Titlurile Impact Developer & Contractor SA Bucuresti se tranzactioneaza la prima categorie a BVB, sub simbolul IMP. Capitalizarea companiei este de 1,06 miliarde lei (332,3 milioane euro), aferenta cotatiei de 1,06 lei, stabilita in sedinta bursiera din 13 august.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului