- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Provident Financial a deschis oficial sucursala din Ploiesti

03 Jun, 17:55 • Redactia DailyBusiness
Compania de credite de consum Provident Financial Romania a anuntat miercuri inaugurarea sucursalei din Ploiesti, care din punct de vedere administrativ, centralizeaza operatiunile din Buzau, Campina, Ramnicu Sarat si Urziceni.
Provident Financial a deschis oficial sucursala din Ploiesti

Potrivit reprezentantilor companiei, sucursala a devenit operationala anul trecut.

In 2008, anul cu cea mai puternica extindere, Provident a investit aproape 20 milioane euro in deschiderea de noi sucursale si extinderea operatiunilor. Reteaua companiei numara in prezent 16 unitati.

„Prin inaugurarea acestei sucursale, a doua din 2009, Provident isi continua planurile de dezvoltare in Ploiesti si in zonele limitrofe. Circa 15.000 de prahoveni au apelat la serviciile noastre de la inceputul activitatii, in octombrie 2006”, a declarat Russell Johnsen (foto), directorul general al companiei.

„Sucursala din Ploiesti gestioneaza in acest moment, prin cei 12 angajati ai sai si circa 90 de reprezentanti, un portofoliu de peste 5.500 de clienti”, a spus Russell Johnsen.

Provident Financial Romania este specializata in acordarea de imprumuturi de valoare mica, pe termen scurt, direct la domiciliul clientului. Creditele sunt acordate fara giranti in maximum 48 de ore de catre reprezentantii companiei, care viziteaza apoi clientul in fiecare saptamana pentru a incasa ratele.

Imprumutul la domiciliu se adreseaza oamenilor care apreciaza acest sistem de finantare simplu, rapid si transparent, venind de asemenea in intampinarea nevoilor oamenilor cu venituri moderate, spun reprezentantii Provident.

Clientii pot imprumuta initial intre 400 la 2.500 de lei pe o perioada de pana la 52 de saptamani. Clientii existenti, care au dovedit ca au capacitate de plata, pot solicita imprumuturi de pana la 3.000 de lei.

Provident Financial Romania, parte a grupului britanic International Personal Finance, a acordat in 2008 imprumuturi in valoare de 42 milioane de euro, de 3,5 ori mai mult fata de nivelul acordat in 2007, cand a fost de 12 milioane de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, au murit
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, ...
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian „Beleaua”, implicată într-un nou dosar
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian ...
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri sezoniere spre Bulgaria, reluarea circulației până la Viena
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri ...
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații urgente
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații ...
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de la Kogălniceanu
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de ...
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. ...
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ”Ar putea fi o problemă”
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ...
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum mijloacele de a guverna orașul”
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum ...
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian Ciucu
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian ...
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând din 2025. Ce alte orașe oferă astfel de beneficii tinerilor
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând ...
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, mă înțelege”
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, ...
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul European
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul ...