- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Schneider Electric: Vanzari in crestere cu peste 6%, la 18,3 mld. euro in 2008

24 Feb, 12:36 • Redactia DailyBusiness
Furnizorul de solutii in domeniul energiei Schneider Electric a inregistrat anul trecut vanzari totale de 18,31 miliarde euro, in crestere cu 6,6 %, raportat la o structura si o rata de schimb valutar constante, a anuntat marti compania.
Schneider Electric: Vanzari in crestere cu peste 6%, la 18,3 mld. euro in 2008

In 2008, profitul operational – EBITA al companiei a crescut al cincilea an consecutiv, cu 8%, pana la 2,75 miliarde euro. De asemenea, profitul net al companiei s-a ridicat in 2008 pana la 1,68 miliarde euro, cu peste 6% peste nivelul din anul precedent.

In al patrulea trimestru al anului trecut, pe o structura constanta (fara achizitii) si o rata de schimb constanta, vanzarile au scazut cu 0,4%, reflectand mediul de afaceri in declin rapid in ultima parte a anului, slabirea pietelor finale la nivel global, amanarea deciziilor cu privire la noi investitii de catre utilzatorii finali si incetarea aprovizionarii in avans, pentru stocuri, la unii dintre distribuitori, se arata in comunicatul companiei.

In Europa, vanzarile din T4 ale societatii au coborat cu 2,3% comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut, reflectand declinul pietei.

Pe pietele din Europa de Est, compania a inregistrat o scadere in dimensiuni de 10%, cauzata in principal de impactul crizei financiare asupra unui numar de tari, atragand scaderi masive de activitate in pietele finale rezidentiale si industriale.

Companie specializata la nivel global in managementul energiei, cu operatiuni in peste 100 de tari, Schneider Electric ofera solutii integrate pentru domenii ca energie, infrastructura si industrie si activeaza totodata in domeniul aplicatiilor pentru segmentul rezidential.

Compania are 114.000 de angajati si a realizat anul trecut venituri din vanzari in valoare de peste 18,3 miliarde de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor UE și întărirea mecanismelor de audit
Nicușor Dan și șeful Curții de Conturi Europene au discutat la București despre controlul fondurilor ...
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi acolo să vă ajute, la fel cum nici voi nu ați fost pentru noi”
Donald Trump: „Va trebui să învățați să luptați pentru voi înșivă. SUA nu vor mai fi ...
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Ungaria: Opoziția maghiară avansează în bastionele partidului Viktor Orbán
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ca oricând
Mirabela Grădinaru: Copiii se confruntă cu provocări din ce în ce mai subtile, dar mai periculoase ...
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
Procurorii DNA au găsit aproximativ 350.000 de euro la șeful ARR, Cristian Anton
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili pentru verificarea datelor
EY România: Declarația Unică va fi precompletată din 2026, dar contribuabilii rămân responsabili ...
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
Guvernul se reunește în ședință extraordinară pentru prelungirea plafonării adaosului comercial ...
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul coastei Dubaiului
SUA atacă o instalație nucleară iraniană, în timp ce Teheranul lovește un petrolier în largul ...
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Secretarul de stat american Marco Rubio avertizează Iranul și promite redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare înainte de conflictului cu Iranul
Pentagonul respinge acuzațiile privind posibile investiții ale lui Pete Hegseth în industria de apărare ...
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și consolidare fiscală prudentă
Legea bugetului de stat pe 2026 a intrat în vigoare. Finanțele indică accelerarea investițiilor și ...
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului
Leavitt: Trump poate lua în considerare o contribuţie din partea ţărilor arabe la costul războiului