- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Sindicalistii din chimie cer autoritatilor sa ia masuri in cazul Oltchim

25 May, 14:44 • Redactia DailyBusiness
Federatia Sindicatelor Libere din Chimie si Petrochimie (FSLCP) acuza autoritatile de pasivitate si tergiversari in modul in care au abordat situatia de la combinatul Oltchim din Ramnicu Valcea, se arata intr-un comunicat de presa, dat publicitatii luni.
Sindicalistii din chimie cer autoritatilor sa ia masuri in cazul Oltchim

Institutiile statului sunt acuzate ca de 6 luni intarzie preluarea instalatiei de piroliza de la Arpechim Pitesti, fapt care a dus la o diminuare drastica a productiei combinatului Oltchim, situatie care poate crea probleme sociale, afectand realizarile economice ale societatii comerciale valcene.

Sindicatele acuza, pe de alta parte, pasivitatea autoritatilor romane fata de actiunile intreprinse pe plan national si european de catre actionariatul minoritar al Oltchim, solicitand ca autoritatilor sa sanctioneze „zvonurile rautacioase lansate la adresa companiei, vehiculate in medii economice autohtone si straine, care au creat o stare de tensiune deosebita in randurile salariatilor”.

„De mai bine de 6 luni, institutiile statului cu responsabilitati precise in domeniul industrial tergivereaza realizarea unei preluari a instalatiei de piroliza de la Arpechim Pitesti, fapt care a condus la o diminuare drastica a productiei Oltchim si la consecinte economice si sociale adiacente. Mai mult decat atat, intr-un mod absolut inexplicabil, actionarului minoritar care a intreprins diverse actiuni pe plan national, dar si european, menite sa discrediteze Oltchim, nu i-a fost data niciun fel de replica din partea institutiilor statului, cu toate ca societatea comerciala in cauza are un actionariat majoritar de stat”, se precizeaza in comunicat.

Federatia Sindicatelor Libere din Chimie si Petrochimie cere autoritatilor sa-si respecte angajamentele luate cu ocazia diverselor intrevederi ce au avut loc pentru deblocarea situatiei din Oltchim SA.

Combinatul chimic Oltchim Ramnicu-Valcea (OLT) a inregistrat in primele 3 luni ale anului pierderi de 28 mil.lei, de aproape 8 ori mai mari fata de rezultatul din perioada similara a anului trecut.

Veniturile Oltchim au scazut cu 46,8%, la 319,6 milioane lei (74,9 milioane euro), iar cheltuielile s-au redus cu 42,5%, la 347,7 milioane lei (81,5 milioane euro).

Compania a realizat o cifra de afaceri de 284,6 milioane lei (66,6 milioane euro), cu 39,1% mai mica decat in T1 2008.

Ministerul Economiei este principalul actionar al Oltchim cu 54,79% din titluri, restul actiunilor fiind detinute de compania germana PCC SE (12,15%) si de mai multe firme si persoane fizice.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, au murit
MAE: Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife produs de un val oceanic uriaş, ...
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Prima zi a anului școlar, liberă pentru părinți. Inițiativa legislativă adoptată tacit de Senat
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian „Beleaua”, implicată într-un nou dosar
Probleme în clanul Corduneanu! Ramona Corduneanu, cu recuperatorii pe urmele sale. Soția lui Adrian ...
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri sezoniere spre Bulgaria, reluarea circulației până la Viena
Schimbări importante în noul Mers al Trenurilor! Legături directe București – Budapesta, trenuri ...
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații urgente
Diana Buzoianu, chemată la Ora Guvernului. AUR acuză „dezastrul de la Paltinu” și cere explicații ...
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de la Kogălniceanu
Ilie Bolojan se întâlneşte marţi cu ministrul Apărării al Germaniei, Boris Pistorius, la baza de ...
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor
Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. ...
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ”Ar putea fi o problemă”
Trump pune sub semnul întrebării acordul istoric de 72 miliarde de dolari dintre Netflix și Warner. ...
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Duelul cozonacilor de Crăciun: Sorin Bontea vs Cătălin Scărlătescu. Care este rețeta câștigătoare
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum mijloacele de a guverna orașul”
Nicușor Dan îl felicită pe Ciprian Ciucu pentru câștigarea Capitalei. ”Trebuie să-i dăm acum ...
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian Ciucu
Ludovic Orban avertizează: „Puterea corupe”. Mesaj către Nicușor Dan și susținere pentru Ciprian ...
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări masive de reparații și modernizare
Aproximativ 1.200 de blocuri din București rămân fără căldură. Termoenergetica anunță lucrări ...
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este expert al Băncii Mondiale
CINE va fi interimar la șefia Sectorului 6, în locul lui Ciucu, până la alegerea noului edil. Este ...
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Un bărbat și o femeie, reținuți după ce au făcut cumpărături de 20.000 de lei cu un card furat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Ciprian Ciucu: Pregătirea bugetului, cea mai mare provocare la început de mandat
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând din 2025. Ce alte orașe oferă astfel de beneficii tinerilor
Orașul din România care va subvenționa abonamentele pentru transport public ale studenților, începând ...
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, mă înțelege”
Cine este și cât câștigă soția lui Ciprian Ciucu. ”Am trecut prin multe împreună, vorbim mult, ...
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul European
Discrepanțe uriașe la achiziția microbuzelor electrice pentru elevi. Pîslaru sesizează Parchetul ...